Korzystanie z fotowoltaiki na co dzień. Czy jest uciążliwe dla właściciela obiektu?

Osoby rozważające możliwość montażu instalacji fotowoltaicznej na domu, w gospodarstwie rolnym czy przedsiębiorstwie, często zastanawiają się, czy nie będzie ona uciążliwa. Warto wiedzieć, że panele mogą zostać umieszczone nie tylko na dachu budynku, ale też na ziemi. Czy korzystanie z takiej instalacji może być kłopotliwe?

fotowoltaika dla domu

Zalety fotowoltaiki, czyli dlaczego warto zainwestować w panele słoneczne?

Wykorzystanie energii słonecznej do wytwarzania prądu to przede wszystkim sposób na niezależność od sieci energetycznej. Instalacja fotowoltaiczna podczas pracy nie emituje żadnych zanieczyszczeń i jest cicha, dlatego w przeciwieństwie do np. hałaśliwych turbin wiatrowych, może być z powodzeniem montowana na domach jednorodzinnych i w obszarach miejskich. Wykorzystanie odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne, sprzyja ochronie środowiska naturalnego. Istotnym dla inwestora argumentem przemawiającym za montażem paneli jest też z pewnością fakt, że prąd wytwarzany za pomocą fotowoltaiki jest darmowy, zaś jego nadwyżki można odebrać z sieci energetycznej wtedy, kiedy instalacja jest mniej wydajna (okres zimowy). Natomiast w przypadku przedsiębiorstw nadwyżki energii można sprzedać. Tego typu instalacje sprawią, że podwyżki energii elektrycznej nie będą odczuwalne, a dodatkowo koszt ich montażu można odliczyć od podatku. Pod względem ekonomicznym zaletą fotowoltaiki jest też fakt, że podnosi ona wartość nieruchomości.

 

Czy fotowoltaika ma jakieś wady?

Instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak każda technologia, ma też swoje minusy. Jednym z nich jest koszt paneli, ich montażu, a także falownika przetwarzającego prąd stały w prąd zmienny oraz oprzyrządowania niezbędnego do założenia fotowoltaiki. Szacuje się, że za instalację fotowoltaiczną na domu jednorodzinnym trzeba zapłacić średnio ok. 25 000 – 30 000 zł. Ostateczna cena zależy jednak od wielu czynników, takich jak moc paneli, miejsce montażu czy wielkość całej instalacji. Wydatek z pewnością nie należy do najmniejszych, dlatego warto zainteresować się różnego rodzaju programami ogólnopolskimi i dostępnymi lokalnie, które umożliwiają zdobycie dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne. Tego typu dotacje pozwolą obniżyć koszt fotowoltaiki, dzięki czemu inwestycja zwróci się szybciej. Ponieważ panele pracują najlepiej w słoneczne dni i nawet niewielkie zacienienie może wpłynąć na ich wydajność, trzeba wybrać odpowiednie miejsce montażu. Niekiedy okazuje się, że lepiej jest umieścić je na ziemi, niż na dachu zacienionym np. przez wysokie drzewa. Za wadę instalacji można uznać również fakt, że w okresie jesienno-zimowym pracuje ona mniej wydajnie ze względu na mniejsze nasłonecznienie. Możliwe jest jednak bilansowanie zimowych niedoborów letnimi nadwyżkami w produkcji energii ze słońca. Aby było to możliwe, trzeba podpisać z dostawcą prądu tzw. umowę kompleksową.

fotowoltaika

 

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga obsługi?

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania wysoce zautomatyzowane, dlatego wytwarzanie energii elektrycznej poprzez fotowoltaikę na co dzień nie wymaga od użytkownika żadnej interwencji. Moduły fotowoltaiczne są one wyposażane w rozbudowane systemy bezpieczeństwa, więc wystarczy po prostu pozwolić im działać. Są one również bardzo ergonomiczne. Gładka powierzchnia, odporna na działanie czynników atmosferycznych sprawia, że instalacja może funkcjonować bezawaryjnie przez kilka lat. Panele słoneczne pracują bezgłośnie, a dbałość o estetykę ich wykonania sprawia, że można je dopasować do każdego dachu. Jednakże dobrze jest raz na jakiś czas lat przeprowadzić przegląd i w zależności od potrzeb zamówić usługę mycia modułów fotowoltaicznych (szczególnie jeśli są usytuowane na dachu). Główną przyczyną zabrudzeń są tutaj ptasie odchody, które przyklejają się do paneli i z czasem ograniczają ich wydajność zacieniając powierzchnię roboczą.

 

fotowoltaika

O czym należy pamiętać?

Instalacja fotowoltaiczna to dobre rozwiązanie zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i gospodarstw rolnych czy przedsiębiorstw. Aby jednak rzeczywiście spełniała swoje zadanie, trzeba w odpowiedni sposób dobrać jej wielkość i miejsce montażu. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług firmy, która może zaoferować nie tylko montaż paneli, ale też doradztwo techniczne i wsparcie podczas starania się o dofinansowanie takiej inwestycji.