Mój prąd 4.0
Finansowanie / Mój prąd 4.0

Mój Prąd 4.0: trwa kolejny nabór wniosków – jakie są zasady i dopłaty?
Nabór wniosków na Program Priorytetowy Mój Prąd na lata 2021-2023 trwa od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. (z możliwością przedłużenia lub do wyczerpania alokacji środków). O dofinansowanie będą mogli ubiegać się nie tylko inwestorzy, którzy zamierzają wybudować instalację fotowoltaiczną w roku 2022 ale także ci, którzy zrobili to wcześniej, lecz z różnych przyczyny nie uzyskali dotacji w latach ubiegłych.
Program Mój Prąd 4.0 – to nowe zasady rozliczania się z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD).
Od 1 kwietnia 2022 r nowo powstałe instalacje fotowoltaiczne będą rozliczane na nowych zasadach tzw. net-billingu. To prawdziwa rewolucja w podejściu do systemu prokonsumenckiego!
Czym się różni nowy system w stosunku do starego?
W starym systemie tzw. net-meteringu wyprodukowana nadwyżka energii elektrycznej (tzn. ta jej część, która nie została na bieżąco zużyta w miejscu jej produkcji – autokonsumpcja) zostawała wysłana do sieci i „zmagazynowana”. Można było ją odzyskać ze startą 20% lub 30% w zależności od wielkości instalacji i faktu czy właścicielem instalacji była osoba fizyczna czy firma.
Nowy system net billingu promuje model maksymalizacji autokonsumpcji i jest w tym zakresie spójny z zakresem rzeczowym nowej edycji programu Mój Prąd 4.0. W modelu tym nadwyżka energii jest odsprzedawana Operatorowi, a środki w ten sposób uzyskane są gromadzone na wirtualnym koncie i mogą posłużyć do zakupu energii elektrycznej wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje (np. w nocy) lub gdy zapotrzebowanie na energię jest większe niż produkcja z instalacji fotowoltaicznej.
Jakie możesz uzyskać dofinansowania?
Jak już wspomnieliśmy, z dofinansowania mogą również skorzystać Ci, którzy już wybudowali instalacje fotowoltaiczne i albo z różnych względów nie uzyskali dofinansowania w poprzednich latach, ale co ciekawe również ci, którzy dofinansowanie uzyskali. Warunkiem jest przejście z systemu rozliczeń net-meteringu na net-billing. Stanowi to ciekawą zachętę do inwestycji w fotowoltaiczne instalacje hybrydowe (z magazynem energii) lub np. w pompę ciepła czy kocioł elektryczny.
Znacznie zmieniony został również zakres rzeczowy podlegający dofinansowaniu. Oprócz dotacji do instalacji fotowoltaicznej, gdzie maksymalna kwota dotacji wynosi 4000 zł, można uzyskać dofinansowanie do banków energii elektrycznej, magazynów ciepła oraz systemów zarządzania energią (HEMS/EMS). W tym przypadku maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet do 15 500 zł.
Czy fotowoltaika się opłaca?
Odpowiedź może być tylko jedna: tak! Dotychczas opłacała się, więc szczególnie w czasie gdy ceny energii gwałtownie rosną, w dalszym ciągu będzie się opłacać. Nowy system praktycznie nie dotknie prosumentów (głównie przedsiębiorców), którzy praktycznie całą wyprodukowaną energię zużywają na bieżąco. Są to np. zakłady produkcyjne zużywające dużą ilość energii w ciągu dnia.
Często inwestując w fotowoltaikę zastanawiamy się jaka jest stopa zwrotu. Nie podejmujemy takiej analizy inwestując np. w piec gazowy czy na paliwo stałe – po prostu akceptujemy konieczność poniesienia kosztu, który nigdy sam w sobie się nie zwróci. Z fotowoltaiką i innymi odnawialnymi źródłami energii jest inaczej – ponosząc koszty inwestycji ograniczamy wpływ podwyżek cen energii na długie lata. Zwiększając udział energii elektrycznej w bilansie gospodarstwa domowego (np. poprzez instalację pompy ciepła) mamy realny wpływ na wysokość naszych miesięcznych rachunków za energię.
Kilka pomysłów jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki:
- Instalacja pompy ciepła – większość urządzeń poza funkcją ogrzewania może działać z odwróconym obiegiem chłodząc latem dom,
- Instalacja kotłów elektrycznych do CWU,
- Instalacja klimatyzatorów – większość nowoczesnych urządzeń posiada opcję grzania,
- Instalacja banku energii elektrycznej.
Dlaczego polecamy ekologiczne pompy ciepła?
Pompy ciepła stanowią nowoczesną i ekologiczną alternatywę dla pieców na paliwa stałe, gaz, czy piece elektryczne. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie nie muszą się już wiązać z koniecznością wykonywania kłopotliwych i drogich odwiertów i są szybkie i stosunkowo proste w montażu. SunCurrent oferuje pełny zakres działań, poznaj naszą ofertę.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła pobiera ciepło zmagazynowane w otoczeniu (gruncie lub powietrzu) i przekazuje je do wnętrza budynku. Zasada działania podobna jest do dobrze znanego nam urządzenia AGD – lodówki z tym, że lodówka pobiera ciepło ze swojego wnętrz i wyprowadza je na zewnątrz. W pompie ciepła ten proces odbywa się w odwrotnym kierunku i na większą skalę.
Jest wiele rodzajów pomp ciepła i kryteriów ich klasyfikacji. Od bardzo wydajnych, ale i kłopotliwych w montażu pomp gruntowych, przez powietrzne pompy typu SPLIT z rozdzielonymi jednostkami zewnętrzną i wewnętrzną do pomp typu monoblok.
Każdy rodzaj pompy ciepła ma swoje specyficzne cechy a kluczowym przy doborze konkretnego rozwiązania jest audyt energetyczny budynku.
Nasza firma SunCurrent zajmuje się doborem oraz instalacją pomp ciepła typu powietrze-woda, zarówno typu monoblok jak i SPLIT producentów takich jak VISSMANN, KAISAI, NETSU, NIBE.