Pompy ciepła - Fotowoltaika - ekologiczne i wydajne rozwiązania od SunCurrent
roland-larsson-k9e4KXs6AGQ-unsplash

Pompy ciepła - zasada działania, rodzaje i zalety

Pompy ciepła stanowią nowoczesną i ekologiczną alternatywę dla pieców na paliwa stałe, gaz czy pieców elektrycznych.  Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie nie muszą już się wiązać z koniecznością wykonywania kłopotliwych i drogich odwiertów, są szybkie i stosunkowo proste w montażu.

Jak to wszystko działa?

Pompa ciepła pobiera ciepło zmagazynowane w otoczeniu (gruncie lub powietrzu) i przekazuje je do wnętrza budynku. Zasada działania podobna jest do dobrze znanego nam urządzenia AGD – lodówki z tym, że lodówka pobiera ciepło ze swojego wnętrza i wyprowadza je na zewnątrz. W pompie ciepła ten proces odbywa się w odwrotnym kierunku i na większą skalę.

Jest wiele rodzajów pomp ciepła i kryteriów ich klasyfikacji. Od bardzo wydajnych, ale i kłopotliwych w montażu pomp gruntowych, przez powietrzne pompy typu SPLIT z rozdzielonymi jednostkami zewnętrzną i wewnętrzną do pomp typu monoblok.

Każdy rodzaj pompy ciepła ma swoje specyficzne cechy, a kluczowym elementem przy doborze konkretnego rozwiązania jest audyt energetyczny budynku.

Nasza firma zajmuje się doborem oraz instalacją pomp ciepła typu powietrze-woda zarówno typu monoblok jak i SPLIT takich producentów jak VISSMANN, KAISAI, NETSU, NIBE.