ul. Objazdowa 5b, 83-010 Straszyn

Zakaz ogrzewania gazem – kotły gazowe odchodzą do lamusa

Choć piece gazowe są efektywną i stosunkowo tanią w eksploatacji instalacją ciepłowniczą, ich dni wydają się być policzone. Pomimo że czystość spalania gazu jest dużo wyższa niż czystość spalania innych paliw, to i tak trafiły na czarną listę Unii Europejskiej, której celem jest całkowite wyeliminowanie systemów grzewczych bazujących na kopalinach. Jak przedstawia się harmonogram zmian i z czym będzie wiązać się kontynuacja korzystania z pieców gazowych, o tym w poniższym artykule.

Dyrektywa Budynkowa i co z niej wynika

Dyrektywa EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), czyli tzw. Dyrektywa Budynkowa, będąca wynikiem ustaleń organów Unii Europejskiej wprowadza standard charakterystyki energetycznej budynków.
Jej celem jest wyeliminowanie systemów ogrzewania bazujących na paliwach kopalnych, najpóźniej do 2040 roku. Budynki zeroemisyjne staną się nieodłącznym elementem krajobrazu Europy, natomiast te, które nie spełniają standardu będą musiały przejść proces termomodernizacji.

Zakaz ogrzewania gazem w Polsce to temat, który zyskał na znaczeniu w kontekście polityki ekologicznej i energetycznej. Rząd polski podejmuje kroki, aby zmniejszyć emisje CO2 i promować bardziej ekologiczne źródła energii. Zebraliśmy klika kluczowych faktów, aby ułatwić poruszanie się w tym temacie.

Polityka Energetyczna Polski

W ramach Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040), Polska dąży do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w miksie energetycznym oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wynika to z realizacji tzw. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jest to najważniejszy dokument nie tylko dla sektora paliwowo-energetycznego, gdyż zmiany odczują wszyscy podłączeni do sieci, odbiorcy i prosumenci.

Dotacje i programy wsparcia w ramach termomodernizacji

Rząd wprowadził programy, takie jak „Czyste Powietrze” , które oferują dotacje i dofinansowania na wymianę starych pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła, w tym pompy ciepła, zwłaszcza współpracujące z instalacją solarną, ogrzewanie elektryczne, także podłogowe, czy ogrzewanie na biomasę. Jednakże kwestia ocieplenia budynków to nie tylko dostosowanie źródła energii do wymogów polityki energetycznej, ale również zapewnienie odpowiedniej izolacji zapobiegającej utracie energii oraz zapewnienie odpowiedniego obiegu ciepła.

Zakaz instalacji nowych kotłów gazowych

W niektórych krajach europejskich, takich jak Niemcy czy Holandia, planowane są zakazy instalacji nowych kotłów gazowych w nowo budowanych domach. Polska może również podążać w tym kierunku, aby wspierać bardziej ekologiczne technologie grzewcze. Zakaz instalacji pieców gazowych w budynkach będących własnością państwową lub samorządową, wejdzie w życie już w 2028 roku, a w budynkach będących własnością prywatną w 2030. Od tego momentu nie będzie instalacja kotła gazowego będzie niemożliwa, a w budynkach, w których takowe były wcześniej montowane właściciele będą motywowani do przeprowadzenia modernizacji. Ma to doprowadzić do sytuacji, w której do 2024 roku odejdzie się całkowicie od ogrzewania gazem na terenie całej UE.

Podatek od ogrzewania gazem?

Już w 2027 roku zostanie najprawdopodobniej wprowadzona dodatkowa opłata za ogrzewanie gazowe, także dla dostawców energii do budynków mieszkalnych. Jest to tak zwana opłata za emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych. Słynny w Internecie podatek od emisji CO2 to nic innego jak właśnie wspomniana opłata uiszczana do ETS (System Handlu Uprawnieniami do Emisji). Do tej pory obowiązkowa opłata od emisji była ponoszona przez duże zakłady produkcyjne i elektrownie, teraz może się to zmienić. Opłata za ogrzewanie gazem i węglem miałaby być dodatkowym bodźcem do przejścia na odnawialne źródła energii i dalszej termomodernizacji budownictwa. W takiej sytuacji piece gazowe i węglowe będą po prostu nieopłacalne w eksploatacji. Porównując szacowane koszty ogrzewania gazem do kosztów ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła, możemy spodziewać się różnicy rzędu 30 – 40 %.

Pozostawanie zatem przy ogrzewaniu gazowym tak długo, jak tylko będzie to możliwe wiąże się z tym, że będziemy ponosić gargantuiczne rachunki. Zwłaszcza jeśli kraje będące dostawcą gazu wstrzymają dostawy lub zostaną do tego zmuszone sankcjami. W takiej sytuacji możemy również liczyć się z podwyżkami.

Społeczna akceptacja

Zakazu ogrzewania gazem to temat budzący w społeczeństwie sprzeczne emocje, wymaga zatem odpowiedniego przygotowania, w tym edukacji i kampanii informacyjnych, aby mieszkańcy byli świadomi korzyści płynących z ekologicznych źródeł ciepła oraz dostępnych programów wsparcia. Dodatkowym argumentem na rzecz przejścia na odnawialne źródła energii jest niezależność energetyczna, zwłaszcza w kontekście dostaw paliw kopalnych.

Zakaz ogrzewania gazem w Polsce może być jednym z elementów szeroko zakrojonej strategii mającej na celu zmniejszenie emisji CO2 i promowanie odnawialnych źródeł energii. Chociaż obecnie nie ma pełnego zakazu, rząd podejmuje kroki w kierunku ograniczenia stosowania gazu jako paliwa grzewczego. Musimy liczyć się z całkowitym zakazem pieców gazowych i w sposób świadomy podjąć kroki w kierunku spełnienia nadchodzących wymogów prawnych.

Program Mój Proąd 6.0 z większym budżetem
Previous post
Program Mój Prąd 6.0 z dodatkowym budżetem – aż 1,25 mld zł na fotowoltaikę i magazyny energii!
Next post
Fotowoltaika na balkon: ekologiczne źródło energii na wyciągnięcie ręki
Fotowoltaika na balkon