Mój Prąd 6.0 – termin składania wniosków wydłużony do 6 marca 2025 roku

12 grudnia 2024 roku, Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków w ramach szóstej edycji programu „Mój Prąd 6.0”. Decyzja ta daje prosumentom dodatkowy czas na złożenie wniosków o dotacje na mikroinstalacje fotowoltaiczne, magazyny energii elektrycznej oraz magazyny ciepła.

Termin składania wniosków wydłużony do 6 marca 2025 roku

Pierwotnie nabór wniosków miał zakończyć się 20 grudnia 2024 roku, jednak w związku z dużym zainteresowaniem oraz potrzebą umożliwienia prosumentom lepszego przygotowania wymaganych dokumentów, termin został przedłużony do 6 marca 2025 roku. Ostateczny termin składania wniosków może się jednak zmienić, jeśli środki w budżecie programu zostaną wyczerpane wcześniej.

Program „Mój Prąd 6.0” cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Z dotychczas złożonych wniosków wynika, że około 70% budżetu programu zostało już rozdysponowane. W ramach programu przeznaczone zostały 1,25 miliarda złotych, a wnioski o 870 milionów złotych zostały już złożone, w tym 404 miliony na magazyny energii elektrycznej.

Budżet programu oraz kwoty dotacji

W ramach programu „Mój Prąd 6.0” prosumenci mogą liczyć na dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz inwestycji związanych z magazynami energii elektrycznej i ciepła. Maksymalna kwota dotacji wynosi 28 tysięcy złotych i może pokrywać do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną z magazynem energii elektrycznej wynosi do 23 tysięcy złotych. W przypadku instalacji bez magazynu energii kwota dotacji sięga 6 tysięcy złotych. Prosumenci, którzy obok inwestycji w instalacji fotowoltaiczną zdecydują się na inwestycję w magazyn energii elektrycznej, mogą uzyskać wsparcie do 26 tysięcy złotych, a w przypadku magazynów energii cieplnej do 12 tysięcy złotych.

Nowe zasady i wymagania

Aby skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd 6.0”, wnioskodawcy muszą spełniać określone warunki. W szczególności, aby uzyskać dotację do instalacji fotowoltaicznych zgłoszonych do przyłączenia do sieci od 1 sierpnia 2024 roku, konieczne jest zainstalowanie magazynu energii elektrycznej lub ciepła. Dodatkowo, każda instalacja musi mieć moc od 2 kW do 20 kW.

Ważnym dokumentem, który należy dołączyć do wniosku, jest zaświadczenie z Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD), potwierdzające przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Brak tego zaświadczenia skutkuje odrzuceniem wniosku.

Program finansowany ze środków UE

Szósta edycja programu „Mój Prąd” jest częścią projektu grantowego „Mój Prąd” na lata 2024-2027, finansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Celem projektu jest wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, zgodnie z dyrektywą UE 2018/2001 dotyczącą odnawialnych źródeł energii i zasad zrównoważonego rozwoju.

Program ma na celu pomoc prosumentom w przekształceniu swoich gospodarstw domowych na bardziej ekologiczne i energooszczędne, a także wspieranie rozwoju sektora energii odnawialnej w Polsce.

Podsumowanie

Wydłużenie terminu składania wniosków w programie „Mój Prąd 6.0” to dobra wiadomość dla prosumentów, którzy planują inwestycje w fotowoltaikę, magazyny energii elektrycznej lub ciepła. Dodatkowe dwa miesiące dają szansę na przygotowanie dokumentów oraz zwiększają dostępność dotacji dla większej liczby osób. Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu powinny pamiętać o terminie – 6 marca 2025 roku – oraz o spełnieniu wymaganych warunków, aby ich wnioski mogły zostać rozpatrzone pozytywnie.

Fotowoltaika off grid
Previous post
Fotowoltaika off-grid – niezależność energetyczna w Twoim zasięgu
Next post
Instalacja fotowoltaiczna na dachu Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Fotowoltaika Warszawa na dachu budynku urzędu miasta