Zachodzące zmiany klimatyczne wymuszają na nas poszukiwanie rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Dlatego coraz częściej stawiamy na odnawialne źródła energii, czyli w skrócie OZE. Jednym z nich jest fotowoltaika, której proces polega na pozyskiwaniu energii pochodzącej ze słońca i konwertowaniu jej w energię elektryczną, w sposób nieszkodliwy dla środowiska. Do inwestycji w panele zachęcają także inne aspekty, jak uniezależnienie się od dostawców prądu, oszczędność na rachunkach, czy też istniejące programy oferujące dofinansowanie zakupu i montażu paneli.
Jednak jak dokładnie inwestycja w panele fotowoltaiczne wpływa na spowolnienie ocieplania się klimatu? Na czym polega ekologia paneli słonecznych?
Spis Treści:
Nie emituje dwutlenku węgla
Do negatywnych zmian klimatycznych przyczynia się m.in. emisja dużej ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Instalacje fotowoltaiczne podczas pracy nie wytwarzają tego związku, czy też innych substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego lub zdrowia człowieka. Wynika to z tego, że źródłem, z którego fotowoltaika czerpie energię, jest słońce, a nie paliwa kopalne, jak ma to miejsce w przypadku elektrowni. Tak wytwarzana energia przez OZE nazywana jest czystą energią elektryczną. Co więcej, jeśli posiadamy panele fotowoltaiczne, możemy chociaż częściowo uniezależnić się od dostawców prądu, a co za tym idzie, będziemy potrzebować mniej prądu pochodzącego z elektrowni, pośrednio przyczyniając się do pewnego zmniejszenia emitowanych przez nie dwutlenku węgla.
Nie wytwarza odpadów
Fotowoltaika nazywana jest ekologicznym źródłem energii również ze względu na to, że w procesie konwertowania promieniowania słonecznego na energię elektryczną nie wytwarza ona jakichkolwiek zanieczyszczeń, jak pyły, czy też gazy szkodliwe dla środowiska oraz zdrowia człowieka.
Nie generuje hałasu
Pozytywnym aspektem fotowoltaiki jest również to, że podczas działania panele fotowoltaiczne nie generują żadnego hałasu, czy też drgań. Daje to przewagę fotowoltaice nad innym ekologicznym odnawialnym źródłem energii, jakim jest energia wiatrowa, przy której stosuje się wiatraki prądotwórcze.
Nie zużywa surowców naturalnych
Do produkcji energii elektrycznej potrzebne są surowce naturalne, które są wyczerpywalne. Elektrownie korzystają z węgla otrzymywanego z paliw kopalnych – jego ilości z każdym rokiem maleją. Dalej, ogrzewanie domu za pomocą drewna wiąże się z wycinką drzew, a te potrzebują wielu lat, by urosnąć – przywrócenie stanu środowiska naturalnego sprzed wycinki wymaga czasu. Z kolei fotowoltaika korzysta ze słońca, czyli niewyczerpalnego źródła energii, którego eksploatowanie w żaden sposób nie wpływa na środowisko.
Produkcja
Z powyższych czynników wynika, że fotowoltaika sama w sobie nie jest szkodliwa dla środowiska naturalnego. Jednak sprawa ma się inaczej w przypadku produkcji. Na etapie wytwarzania paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się substancje szkodliwe, powstają związki fluorowe, których emisja negatywnie wpływa na jakość atmosfery oraz zużywa się znaczne ilości wody.
Utylizacja
Korzystanie z urządzeń odnawialnych źródeł energii wiąże się z ich ciągłą eksploatacją, a ostatecznie z koniecznością utylizacji. W przypadku paneli fotowoltaicznych proces recyklingu jest bardzo utrudniony ze względu na ich wytrzymałość i złożony skład. Recykling jest bardzo kosztowny i nie opłaca się z ekonomicznego punktu widzenia, dlatego tak ważna jest produkcja systemów fotowoltaicznych, które będą trwałe i sprawne przez długi czas. Ważne jest również ich doskonalenie, czego możemy oczekiwać w związku z rosnącą świadomością społeczeństwa o zmianach klimatycznych oraz zainteresowaniem OZE. Obecnie średnią żywotność paneli fotowoltaicznych określa się na 25 do 30 lat.
Jednak mając na uwadze rozwój technologii, który może wpłynąć na polepszenie jakości etapu produkcji systemów fotowoltaicznych oraz trwałość, jaką obecnie wykazują się panele, w tym odporność na różne opady atmosferyczne, np. grad, oraz wcześniej wymienione zalety, fotowoltaikę jak najbardziej można zaliczyć do grona ekologicznych źródeł energii odnawialnej.