ul. Objazdowa 5b, 83-010 Straszyn

Jak obliczyć zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne?

Ulgi podatkowe, samorządowe i rządowe programy dofinansowania do fotowoltaiki zachęcają coraz więcej osób do tej poważnej inwestycji. Mikroinstalacja fotowoltaiczna jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne domu jednorodzinnego czy niewielkiej firmy. Trzeba tylko wiedzieć, jak odpowiednio wyliczyć moc ogniw pv, by cieszyć się optymalną pracą systemu. Dlaczego tak ważne jest dopasowanie projektu całej instalacji do potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego? Jakie są zasady ustalania adekwatnej mocy instalacji?

Roczny bilans energetyczny

Dobrze przemyślana instalacja fotowoltaiczna powinna wytwarzać w przybliżeniu tyle samo prądu, ile zużywamy go w ciągu roku. Kluczowy czynnik, który przemawia właśnie za takim podejściem, to fakt, że polski system prawny nie przewiduje możliwości odsprzedania nadwyżek energii elektrycznej. Nadmiar prądu pozyskanego dzięki mikroinstalacji zostanie przekazany do dystrybutora energii elektrycznej. Co prawda, część tej nadwyżki odzyskamy, pobierając prąd od dystrybutora – korzystając z niego w nocy czy w czasie pochmurnych jesiennych i zimowych dni. Pamiętajmy jednak, że nie będzie to zupełnie bezpłatne. Zgodnie z systemem opustów możemy bezpłatnie odebrać tylko 70 lub 80% (w zależności od mocy instalacji) przesłanej do dystrybutora energii, rozliczając się w systemie rocznym. Z tego względu powinniśmy zadbać o to, by nasza instalacja produkowała tyle energii, ile jej rzeczywiście potrzeba. Podobnie w sytuacji, gdy decydujemy się na instalacje fotowoltaiczne dla przemysłu.

By móc oszacować liczbę potrzebnych paneli PV, trzeba przeprowadzić audyt energii elektrycznej. Najlepiej zsumować ilość energii, jaką gospodarstwo domowe lub firma zużyła w ciągu ostatniego roku. Takie dane będą najprecyzyjniejsze, jeśli będą opierać się na rzeczywistych rachunkach za prąd. Warto również pomyśleć o tym, czy w przyszłości nasze potrzeby energetyczne nie ulegną znaczącej zmianie. Możemy tu uwzględnić – w zależności od tego, czy planujemy instalację domową czy firmową – zakup dodatkowych urządzeń wpływających na zużycie energii lub np. plany powiększenia rodziny. Każda z tych informacji pozwoli nam lepiej opracować wielkość przedsięwzięcia.

Zapotrzebowanie na prąd a wielkość i moc instalacji

Kiedy ustalimy już roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną, możemy przejść do oszacowania wielkości instalacji fotowoltaicznej. Przyjmuje się, że na każde 1000 kWh potrzebujemy ok. 1,25 kWp mocy instalacji PV. Inny stosowany sposób, który pomaga ustalić moc instalacji niezbędnej do pokrycia potrzeb energetycznych gospodarstwa, to montaż paneli o mocy 2,5 kWp na 100 zł miesięcznego rachunku za prąd. Biorąc pod uwagę, że średnie roczne zużycie energii elektrycznej w czteroosobowym gospodarstwie domowym wynosi od 1900 – 2500 kWh, prosumenci najczęściej powinni wybierać instalacje o mocy od 2,5 do 4 kWp. Warto przy tym pamiętać, że na wyprodukowanie 1 kWh energii potrzebujemy najczęściej 3 modułów fotowoltaicznych, zajmujących powierzchnię około 5 m2. Najczęściej spotykane instalacje mieszczą się zatem w granicach od 3 do 7 kWp. Mieszczą się w limicie ustalonym dla programu „Mój prąd 6.0”, który jest dodatkowym argumentem finansowym przyspieszającym podjęcie decyzji o montażu instalacji. Z programu tego i prywatni prosumenci mogą uzyskać na nie nawet do 5000 zł dofinansowania.

Najlepiej zdać się na fachowców

Przytoczone tu wyliczenia mają jedynie charakter szacunkowy. Koszt założenia paneli fotowoltaicznych powinien uwzględniać jeszcze szereg innych aspektów. Chodzi tu m.in. o koszty „magazynowania” nadwyżek energii u dystrybutora, ale także położenie geograficzne domu czy budynku firmy. Kluczowe znaczenie ma również szerokość geograficzna – w zależności od lokalizacji instalacja będzie musiała zostać ustawiona pod nieco innym kątem. Fotowoltaika w Gdańsku wymaga stosowania nieco innych wyliczeń i założeń początkowych niż instalacja realizowana np. pod Krakowem. Najlepiej więc zdać się na fachowców, którzy pomogą Ci ustalić odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej. Biorąc pod uwagę specyfikę dachu, jego położenie, możliwe zacienienie w ciągu dnia i inne kluczowe czynniki, przygotują optymalny projekt instalacji dla Twojego domu lub firmy.

Gdzie najlepiej zainstalować panele fotowoltaiczne
Previous post
Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?
Next post
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Czym się różnią i jakie wybrać?
panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne