Utrzymanie komfortowej temperatury wody w basenie pozwala czerpać z wypoczynku na wolnym powietrzu pełnię przyjemności. W praktyce stosuje się różne technologie, które pozwalają na ogrzanie wody minimalnym, a niekiedy nawet zerowym kosztem. Może to być basenowa pompa ciepła, wymienniki ciepła, podgrzewacze elektryczne oraz kolektory słoneczne do podgrzewania wody w basenie. Na czym polega to ostatnie rozwiązanie i czy rzeczywiście się opłaca?
Jak działa panel solarny do basenu?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak zrobić solar do basenu, zastanówmy się, w jaki sposób w ogóle działa technologia solarna?
Każda instalacja kolektorów składa się z baterii słonecznej, podgrzewacza i zespołu pompowo-sterowniczego, które kontroluje działanie instalacji. Kolektor słoneczny zbiera promieniowanie słoneczne i zamienia je na ciepło, z pomocą nośnika płynnego (woda lub glikol) albo gazowego. Jednocześnie bateria połączona jest z wężownicą umieszczoną w podgrzewaczu wody. Nośnik ciepła „przekazuje” skumulowaną temperaturę do wody, z której korzystamy. Może być to woda użytkowa, ale coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie „małej” technologii solarnej do podgrzania wody w basenie.
W przypadku paneli fotowoltaicznych do basenu, metoda działania jest bardzo podobna, choć sama instalacja wygląda nieco inaczej i jest prostsza, a w wielu przypadkach, także mobilna. Najczęściej spotyka się kolektory do basenu w kształcie instalacji przypominających kulę.
Pokrywa kopuły najczęściej wykonana jest z poliwęglanu, całkowicie odpornego na działanie promieniowania UV, erozji oraz zawartego w wodzie basenowej chloru i sodu. Kształt kopuły sprawia, że zbierana jest maksymalnie dostępna ilość promieniowania, nawet przy niskim nasłonecznieniu.
Pokrywa przenosi energię słoneczną na rurę znajdująca się wewnątrz konstrukcji, we wnętrzu której dochodzi do powstania efektu cieplarnianego. Woda, która w pierwszej kolejności przechodzi przez pompę filtrującą, wpływa do przewodu wewnątrz kopuły i tam zostaje ogrzana. Po osiągnięciu optymalnej temperatury, woda trafia do basenu. W zależności od wybranego modelu, panele mogą zostać umieszczone na dachu pobliskiego budynku lub na nasłonecznionym gruncie.
Mata solarna do basenu – co to takiego?
Odmianą instalacji kopułowych jest mata solarna. Wykonana z materiału, który szybko gromadzi ciepło, posiada wewnątrz system rurek podłączonych wężem do basenu. Woda przepływając przez wnętrze maty ogrzewa się o kilka stopni, a następnie trafia do zbiornika. Wiele modeli umożliwia wykonanie połączenia szeregowego, co znacząco poprawia wydajność całego systemu. Przed zakupem należy sprawdzić w specyfikacji sprzętu, ile wynosi jego wydajność i czy jest ona odpowiednia do pojemności zbiornika, który chcemy z nim połączyć.
Zasadniczą zaletą mat solarnych jest ich prostota i niska cena. Najprostsze modele kupimy już za kilkadziesiąt złotych, więc bez żalu można wymienić je na nowy egzemplarz.
Tak naprawdę, prosty solar do basenu możemy wykonać nawet sami. Wystarczy do tego wąż, działający jako element nagrzewający. Z jednej strony musi być on podłączony do pompki, która będzie tłoczyła wodę z basenu do szlauchu. Oba końce węża wystarczy zanurzyć w basenie, zaś całość konstrukcji powinna być izolowana od podłoża, np. za pomocą folii lub styropianu. Proste? Proste. Wydajne i estetyczne? Z tym może być już gorzej.
Ile kosztuje kolektor słoneczny do basenu?
Choć sama budowa paneli słonecznych do basenu nie jest przesadnie skomplikowana, ostateczna cena instalacji zależy od kilku czynników. Co powinniśmy wziąć pod uwagę?
Przede wszystkim, znaczenie ma rozmiar lustra wody. Im większą jej ilość chcemy podgrzać, tym większy kolektor będziemy musieli zastosować. W przypadku niewielkich zbiorników wystarczy najprostszy kolektor słoneczny, który kupimy z niespełna 400 złotych. W przypadku większych zbiorników, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.
Duże znaczenie ma także temperatura, do jakiej chcemy podnieść wodę oraz szybkość kumulowania i oddawania ciepła przez instalację. Stopień skomplikowania systemu rur wewnątrz kolektora oraz materiał, z jakiego zostały wykonane również wpływa na cenę.
Czy panele solarne do basenu to opłacalne rozwiązanie?
Jednorazowy wydatek w przypadku paneli solarnych do basenu może wydawać się wysoki w stosunku do zysku. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku solarów, podobnie jak w innych odnawialnych źródłach energii, o zwrocie inwestycji najczęściej możemy mówić dopiero po kilku latach. Technologie oparte o generowanie energii ze słońca stanowią odpowiedź na pytanie, jak podgrzać wodę w basenie bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z montażem skomplikowanych systemów grzewczych.
Choć prosty kolektor do basenu można wykonać samemu, na dłuższą metę bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie jednego z gotowych rozwiązań. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o szczelność i wydajność instalacji, a dopasowanie parametrów kolektora słonecznego do wymiarów zbiornika będzie proste. Kłopotem przestanie być także estetyka, która przy domowych projektach na ogół pozostawia wiele do życzenia.