Banki energii do fotowoltaiki – jakie są zalety magazynów energii?
produkty / Banki energii do fotowoltaiki – jakie są zalety magazynów energii?

Banki energii do fotowoltaiki – jakie są zalety magazynów energii elektrycznej?
Rozwój rynku prosumenckiego w Polsce w połączeniu z postępem technologicznym spowodował wzrost zainteresowania rozwiązaniami pozwalającymi na gromadzenie energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. Magazyny energii (nazywane również bankami energii) pozwalają na zmagazynowanie nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne i czerpanie tej energii w czasie, gdy produkcji z paneli nie ma (noc, zachmurzone niebo).
W ten sposób nie tylko uniezależniamy się od przerw w dostawie energii elektrycznej z sieci lecz także zmniejszamy ilość energii, którą „magazynujemy” w sieci. Dalszym, znaczącym bodźcem do rozwoju prosumenckich instalacji hybrydowych stały się dotacje do magazynów energii jakie zapewnia program „Mój Prąd 4.0”.
Bezpieczeństwo
W tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej, gdzie zastosowany jest falownik stringowy, w przypadku zaniku prądu w sieci falownik się wyłącza. W takiej tradycyjnej instalacji, w przypadku przerwy w dostawie prądu pomimo pięknej słonecznej pogody nasze domowe odbiorniki jak lodówka, telewizor nie będą zasilane czy zasilenia pieca gazowego.
W przypadku zastosowania falownika hybrydowego w przypadku zaniku zasilania falownik przełączy się w tryb pracy wyspowej i czerpiąc energię z akumulatorów zasili nasze odbiorniki.
Ekonomia
Przy wykorzystaniu banków energii ilość nadwyżki energii wprowadzonej do sieci może być znacząco obniżone. Zwiększa się w ten sposób znacząco wielkość autokonsumpcji czyli ilość energii, którą zużywamy bezpośrednio bez przesyłania do sieci. Ponieważ magazynowanie energii u operatora zawsze wiąże się ze stratą jej części rozwiązanie w postaci magazynu energii w realny sposób przekłada się na wielkość naszych rachunków.
Dla kogo magazyny energii będą dobrym rozwiązaniem?
Zasilanie awaryjne np. dla pieca gazowego i części naszych odbiorników jest z pewnością dobrym rozwiązaniem dla każdego. Instalacje hybrydowe są szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy rozliczać się będą z operatorem na nowych zasadach (instalacja wybudowana po 1 kwietnia br.) – w tym przypadku możemy liczyć na dodatkową kwotę z dotacji Mój Prąd 4.0 dodatkowe kwoty są także przewidziane dla inwestorów magazynujących energię w postaci ciepła (kotły elektryczne, pompy ciepła).