Dofinansowanie i dotacje do instalacji fotowoltaicznych

finansowanie / dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych

DOFINANSOWANIA OGÓLNOKRAJOWE

Ostatnio dużo mówi się o podwyżkach prądu i o tym, że rozwiązaniem na nie może być montaż instalacji fotowoltaicznej. Wielu właścicieli domów jest jednak negatywnie nastawionych do instalacji ze względu na ich koszt, który początkowo wydaje się stosunkowo wysoki.

Zmiany w prawie, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r. oraz nowelizacja ustawy OZE sprawiają jednak, że montaż instalacji fotowoltaicznej jest jeszcze bardziej opłacalny.

Zachęcamy do lektury:
ODLICZ INWESTYCJĘ OD PODSTAWY PODATKU
ULGA INWESTYCYJNA DLA ROLNIKÓW
DOFINANSOWANIA DO INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH Z INSTYTUACJI SAMORZĄDOWYCH

ODLICZ INWESTYCJĘ OD PODSTAWY PODATKU

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 r. od 1 stycznia osoby fizyczne od podstawy podatku dochodowego będą mogły odliczyć wydatki poniesione m.in. na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a także ich montaż. Odliczenie nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł, a kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatek może zostać odliczony zarówno, gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 18% i 32%), jak i według podatku liniowego oraz ryczałtu.

Rozporządzenie mimo wielu zmian w trakcie procesu legislacyjnego, pozwala również na odliczenie kosztu termomodernizacji budynku wraz z materiałami budowlanymi, wymianę źródła ogrzewania (w tym pompę ciepła), a także wszystkich usługi związanych z uruchomieniem i termomodernizacją budynku – montaż, demontaż, uruchomienie oraz regulacja urządzeń oraz równoważenie hydrauliczne instalacji.

Przykład: Pan Nowak, klient Suncurrent, zdecydował się zakupić instalację fotowoltaiczną w styczniu 2019 r. Cały koszt inwestycji oszacowano na 33 000 zł. Dzięki ustawie Pan Nowak ma możliwość odliczenia od podstawy podatku całej wartości inwestycji, co obniży jego podatek o 5 940 zł (18% z 33 000 zł).

ULGA INWESTYCYJNA DLA ROLNIKÓW

Art. 13 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym mówi o tym, że rolnik albo hodowca, który zainwestował w przebudowę i modernizację budynków może skorzystać z 25% ulgi inwestycyjnej i obniżyć swój podatek rolny. Ustawa obejmuje także budowę instalacji fotowoltaicznej m.in. na budynkach gospodarczych.

Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji. Podstawą jest złożony wcześniej wniosek. Całość polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego 1/4 udokumentowanej kwoty wydanej na inwestycję.

Przykład: Inwestor, klient Suncurrent, zdecydował się zakupić instalację fotowoltaiczną, której całkowity koszt wynosi 36 000 zł. Dzięki ustawie ma możliwość odliczenia od podatku rolnego kwotę 9 000 zł (25% z 36 000 zł). Ulgę z tytułu tej inwestycji może rozliczać maksymalnie przez 15 lat. Jeżeli podatek rolny opłacany przez inwestora to 1500 zł rocznie, przez kolejnych 6 lat nie poniesie on żadnych kosztów z tytułu tego podatku.

Uwagi: ulga nie przysługuje w przypadku, gdy fundusze na budowę instalacji fotowoltaicznej zostały pozyskane z preferencyjnych kredytów, pożyczek lub dotacji pochodząch ze środków publicznych. Ponadto inwestycja musi być przeprowadzona na terenie gminy, gdzie leżą grunty rolne. Otrzymanie ulgi inwestycyjnej jest zależne od decyzji odpowiedniego organu administracji samorządowej.

DOFINANSOWANIA DO INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH Z INSTYTUCJI SAMORZĄDOWYCH

Osoby prywatne lub przedsiębiorstwa zainteresowane zainwestowaniem w instalacje fotowoltaiczne mogą skorzystać z dofinansowań proponowanych przez instytucje samorządowe. Prąd pozyskiwany z energii słonecznej jest jedną z form odnawialnych źródeł energii, które są przyjazne dla środowiska naturalnego dlatego o też gminy oraz miasta coraz częściej tworzą czasowe programy dofinansowań tego ekologicznego rozwiązania.

Programy dotacji różnią się w zależności od regionu oraz czasu trwania, jednak nie muszą Państwo przeszukiwać Internetu w pogoni za najnowszymi informacjami. Każda osoba zainteresowana zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej otrzyma od nas najnowsze informacje na temat dofinansowań. Wystarczy się z nami skontaktować mailowo lub telefonicznie. Z racji przeprowadzonych już realizacji oraz współpracy z gminami, nasi eksperci zapewniają realne wsparcie w szczególności dla inwestycji w województwach pomorskim, mazowieckim oraz zachodniopomorskim. Zadbaj już dziś o czystą planetę i obniż swoje rachunki za prąd!

Jesteś zainteresowany budową
instalacji fotowoltaicznej?
Napisz lub zadzwoń!

Odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy
w doborze najlepszej oferty.

tel. +48 509 019 997