Panele fotowoltaiczne na gruncie: jak wygląda konstrukcja, montaż i opinie?

Instalacje fotowoltaiczne są najczęściej montowane na dachach budynku lub na elewacji. Jeśli kąt nachylenia połaci jest nieodpowiedni na taką inwestycję lub narażony na zacienienie paneli, możesz wtedy rozważyć montaż modułów fotowoltaicznych na gruncie.

 • Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych instalowanych na gruncie?
 • Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?
 • Jakie są wady i zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie?
 • O czym pamiętać, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie na własnym terenie?

Panele fotowoltaiczne na gruncie – dlaczego warto i kiedy?

Fotowoltaika na gruncie to bardzo często stosowana instalacja wtedy, gdy montaż systemu fotowoltaicznego na dachu jest niemożliwy ze względu na niewystarczającą powierzchnię lub nieodpowiedni kąt nachylenia połaci dachowej. W takich sytuacjach inwestorzy decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie, która powinna być nachylona pod kątem ok. 40-45 stopni.

W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie osiągnięcie takiego kąta nachylenia jest dość łatwe. Istnieją również specjalne stelaże, które podtrzymują konstrukcję i pozwalają zwiększyć efektywność instalacji. Wszystko po to, aby system fotowoltaiczny miał jak najlepszą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. 

Jeśli powierzchnia dachu jest niewystarczająca do zamontowania modułów, to warto pamiętać, że jest to jeden z powodów dla których warto rozważyć instalację paneli fotowoltaicznych na gruncie. Szacuje się, że 1kW potrzebuje ok. 6,5 metra kwadratowego. Jeśli więc powierzchnia dachu jest zbyt mała, to pierwszy krok do rozważenia decyzji o budowie instalacji naziemnej. Podobnie w sytuacji, gdy dach jest uszkodzony, nieskończonych czy wymaga naprawy. Wówczas ze względów bezpieczeństwa i efektywności warto zdecydować się na budowę takiej instalacji na gruncie.

O czym pamiętać, chcąc umieścić moduły fotowoltaiczne na dachu? Fundamentem efektywnie działającej instalacji jest jej umiejscowienie, dlatego warto zwrócić uwagę na miejsce montażu i przeanalizować je pod kątem ewentualnych przeszkód, które mogłyby powodować zacienienie instalacji.

Konstrukcja paneli fotowoltaicznych – co warto o niej wiedzieć?

Konstrukcja pod moduły fotowoltaiczne na gruncie musi być starannie zaprojektowana ze szczególnym uwzględnieniem terenu, na którym będzie zamontowana. Pierwszym krokiem jest dokładne przeanalizowanie terenu pod kątem ewentualnych przeszkód, które mogłyby zacieniać instalację i niekorzystnie wpływać na jej efektywną pracę.

O czym jeszcze musisz pamiętać? Należy w miarę możliwości usunąć elementy, które mogłyby zacieniać instalację i dobrze przemyśleć miejsce montażu paneli. System mocowania modułów fotowoltaicznych przeznaczonych do instalacji na gruncie powinien być opracowany przez doświadczonego specjalistę, odporny na działanie czynników atmosferycznych i jednocześnie tak dostosowany do Twoich potrzeb, abyś mógł wygodnie z niego korzystać.

Czy na panele fotowoltaiczne na gruncie trzeba mieć pozwolenie?

 • Według polskiego prawa instalacje fotowoltaiczne montowane na gruncie o mocy do 50 kW nie wymagają żadnego pozwolenia na budowę, ponieważ są to mikroinstalacje.
 • Nie wymagają również ogrodzenia ani żadnych dodatkowych formalności.

Jednak warto pamiętać, że taki system fotowoltaiczny nie może przekroczyć powierzchni 3 arów.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie w pigułce

Zastanawiasz się, jak zamontować moduły fotowoltaiczne na gruncie? Przede wszystkim w celu wybrania najbardziej odpowiedniego miejsca na instalację warto porozumieć się z doświadczonym instalatorem takiego systemu. W praktyce często jest tak, że to warunki lokalne decydują o tym, gdzie będą zainstalowane panele fotowoltaiczne, aby generowały najlepsze uzyski słoneczne.

System mocowania modułów fotowoltaicznych przeznaczonych do instalacji na gruncie powinien być na tyle wytrzymały, aby konstrukcja przetrwała wszelkie wichury, burze i pozostałe nagłe zmiany temperatur. Pod względem konstrukcyjnym montaż jest o wiele bardziej skomplikowany niż w przypadku systemu fotowoltaicznego stosowanego na dachu. Do prawidłowego montażu niezbędne są stelaże, które najczęściej wykonywane są ze specjalnej, ocynkowanej stali, która jest odporna na mrozy, działanie wysokich temperatur i pozostałe zjawiska atmosferyczne.

Montaż modułów fotowoltaicznych może być wykonany na kilka sposobów:

 • system fotowoltaiczny montowany na gruncie najczęściej jest wkręcany lub wbijany do gruntu o głębokości ok. 1,5 metra. Kolejnym etapem w montażu paneli fotowoltaicznych jest przygotowanie stelażu, który składa się ze specjalnych uchwytów i szyn, do których później są montowane moduły fotowoltaiczne
 • murowany w betonie – elementy konstrukcji fotowoltaicznej są zamurowane w betonie, ale montaż paneli fotowoltaicznych jest bardziej pracochłonny
 • system na podporach – to bardzo rzadko stosowany sposób montażu w branży fotowoltaicznej ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń.

Poznaj najważniejsze wady i zalety rozwiązania

Jakie korzyści wynikają z instalacji paneli fotowoltaicznych na gruncie?

 • Pierwszą z nich jest niewątpliwie stawka podatku VAT. Według Ustawy z dnia 16 października 20219 roku dotycząca prawa ochrony środowiska i pozostałych ustaw ujednoliciła stawkę podatku VAT. Od tamtego dnia prosumenci mogą instalować na gruncie i nie muszą obawiać się wysokiego podatku, bo stawka VAT wynosi 8 % dla inwestycji wykorzystujących OZE. Jednak dla firmowych instalacji fotowoltaicznych montowanych na gruncie podatek wynosi 23 % VAT.
 • Fotowoltaika na gruncie to również możliwość najbardziej optymalnego rozmieszczenia modułów, aby generowały jak najlepsze uzyski słoneczne. Jednak warto pamiętać, że to również zależy od rodzaju paneli fotowoltaicznych i ich mocy znamionowej.
 • Instalacja fotowoltaiczna na gruncie ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala umiejscowić moduły w taki sposób, aby te podążały za słońcem i generowały jeszcze więcej energii. Narzędziami, które to umożliwiają są trackery fotowoltaiczne, z których warto skorzystać wtedy, gdy chcemy zwiększyć moc instalacji. Do takiego samego celu wykorzystuje się optymalizatory, które umożliwiają zwiększenie mocy każdego z paneli.
 • Kolejną korzyścią jest prostota instalacji i to, że nie trzeba zmieniać ani dostosowywać konstrukcji. System fotowoltaiczny przeznaczony do montażu na gruncie ma specjalną konstrukcję, która wymaga bardzo dobrego przymocowania do gleby, aby instalacja działała bez zarzutu i zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. To istotne, ponieważ cały system musi być też odpowiednio odporny na działanie czynników atmosferycznych (deszczu, wiatru czy śniegu).

Czy wiesz, jaka jest najważniejsza zaleta instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

To przede wszystkim łatwiejszy dostęp do instalacji, możliwość wygodniejszego czyszczenia paneli i sprawniejsze zarządzanie całym systemem.  Montaż fotowoltaiki naziemnej od instalacji na dachu jest również szybszy i prostszy dla specjalisty. 

Jakie jeszcze zalety ma fotowoltaika na gruncie?

To przede wszystkim nieporównywalnie lepsze chłodzenie w stosunku do modułów fotowoltaicznych umiejscowionych na dachówce.

Przede wszystkim według badań naukowych najlepsze uzyski instalacja pv generuje wtedy, gdy pracuje w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Aby system fotowoltaiczny był naprawdę wydajny, warto pamiętać o tym, że potrzebuje również chłodzenia.

Zaletą takiego sposobu montażu paneli jest to, że możesz chłodzić je z każdej strony, co ma ogromny wpływ na ich wydajność. Pod tym względem budowa fotowoltaiki na gruncie będzie idealnym rozwiązaniem.

Jeśli jesteś rolnikiem lub właścicielem posesji, to pamiętaj, że możesz ubiegać się o dotację na zakup fotowoltaiki stacjonarnej w ramach programu Czyste Powietrze. Ogromną zaletą takiego dofinansowania jest to, że pozwala skutecznie obniżyć koszty inwestycyjne. Wystarczy tylko wypełnić wniosek, informacje o uzyskiwanym dochodzie, a także przedstawić kosztorys całej planowanej inwestycji. Dofinansowanie na zakup systemu fotowoltaicznego jest przyznawane po spełnieniu wymogów.

W ramach programu Czyste Powietrze na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej możesz otrzymać nawet do 30.000 złotych, więc warto rozważyć złożenie wniosku na zakup takiej instalacji i pozyskiwać energię z niewyczerpalnego źródła energii. 

Jakie są wady takiego sposobu montażu?

Rozważasz montaż fotowoltaiki na gruncie, ale nie wiesz na co uważać ani jakie ma wady? Jedną z nich jest to, że ze względu na sposób montażu, taka inwestycja może być droższa od fotowoltaiki umieszczonej na dachu. Dlaczego? Z uwagi na fakt, że fotowoltaika na gruncie wymaga więcej nakładu pracy i materiałów konstrukcyjnych, które wpływają na cenę inwestycji.

Jakie są jeszcze wady stosowania tego rozwiązania? Instalacja fotowoltaiczna montowana na gruncie wymaga odpowiedniej przestrzeni. Nie sprawdzi się na małych terenach, dlatego warto o tym pamiętać jeszcze przed wykonaniem projektu całej instalacji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy fotowoltaika na gruncie byłaby możliwa na Twoim podwórzu lub działce – warto to skonsultować ze specjalistą.

Opinie o fotowoltaice na gruncie

Chcesz zainwestować w moduły fotowoltaiczne, ale nie wiesz, jakie opinie ma instalacja montowana na gruncie? Panele na ziemi cieszą się dość dobrymi opiniami głównie ze względu na liczne zalety:

 • łatwości montażu i dostępu do instalacji,
 • możliwości sprawniejszego zarządzania całą konstrukcją i kątem nachylenia,
 • łatwiejszego czyszczenia modułów,
 • czy większej efektywności całego systemu.

Rozwiązania spersonalizowane

Istnieje możliwość zaprojektowania i wykonania instalacji fotowoltaicznej na gruncie w formie spersonalizowanej i dostosowanej do unikalnych wymagań klienta. W SunCurrent posiadamy własny Dział B+R, który może zaprojektować takie indywidualne rozwiązanie. Przykładem jest konstrukcja na gruncie (fotografia poniżej), która:

 • nie blokuje przestrzeni na działce,
 • oprócz oczywistych funkcji ma dodatkowe zalety – może służyć np. jako wiata ogrodowa, czy biesiadna zapewniając zadaszenie użytkownikom,
 • rozwiązanie jest estetyczne wizualnie,
 • można je połączyć z oświetleniem.

Czy to się opłaca?

Mikroinstalacja wolnostojąca na terenie działki lub podwórka jest bez wątpienia bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla właścicieli prywatnych posesji, prosumentów czy osób, które chcą żyć ekologiczniej i pozyskiwać energię słoneczną z niewyczerpalnego źródła.

Jeśli nie masz wystarczającej powierzchni dachu na tego typu inwestycję, a teren działki umożliwia instalację systemu fotowoltaicznego – serdecznie zapraszamy do kontaktu.