ul. Objazdowa 5b, 83-010 Straszyn

Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku. Kiedy jest to dobre rozwiązanie?

Najczęściej wybieranym miejscem montażu instalacji fotowoltaicznej jest dach budynku. Nieco rzadziej inwestorzy decydują się na ustawianie paneli PV na specjalnych konstrukcjach stojących bezpośrednio na gruncie, mocowanie modułów na wiatach garażowych czy altanach ogrodowych.

Istnieje jeszcze jeden sposób mocowania paneli fotowoltaicznych – na ścianie budynku.

  • Kiedy będzie to korzystne rozwiązanie?
  • Jak jest montowana instalacja na elewacji i czy zaspokoi ona nasze zapotrzebowanie energetyczne?

 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna montowana na ścianie budynku?

Praca fotowoltaiki zarówno instalowanej na dachu, gruncie, jak i tej na elewacji domu czy firmy, przebiega tak samo. Promieniowanie słoneczne pada na ogniwa, w falowniku otrzymany prąd zmienny zostaje przekształcony w prąd stały, który następnie trafia do naszych gniazdek w domu.

Kiedy montować panele fotowoltaiczne na elewacji

Instalowanie fotowoltaiki na ścianach budynków jest rozwiązaniem innowacyjnym i wciąż rzadko spotykanym.

Inwestorzy decydują się na montaż paneli słonecznych w takim miejscu, kiedy:

  • rozbudowują swoją istniejącą instalację, ale nie mają możliwości powiększenia jej w miejscu, w którym obecnie się ona znajduje (np. z powodu braku miejsca na dachu lub ogródka),
  • konstrukcja dachu budynku uniemożliwia im montaż fotowoltaiki na dachu oraz nie chcą lub nie mogą zainstalować ich na gruncie w pobliżu budynku,
  • nie mogą zamontować wszystkich potrzebnych paneli na dachu ze względu na jego niewielki rozmiar

Sposób montażu fotowoltaiki na ścianie

Na efektywną pracę paneli fotowoltaicznych wpływa m.in. miejsce ich montażu, kąt nachylenia oraz kierunek, w jakim są ustawione. W przypadku instalacji PV mocowanych na dachach budynków najkorzystniejsze ustawienie uwzględnia nachylenie modułów pod kątem 35 stopni, w stronę południa. Jak montować fotowoltaikę na elewacji, aby produkowała ona zadowalającą ilość energii elektrycznej?

Ze względu na to, że panele PV instalowane są na ścianie budynku, nie mamy możliwości dowolnego wyboru stopnia jej pochylenia. Taka instalacja fotowoltaiczna montowana jest pod kątem 90 stopni w stosunku do powierzchni gruntu, czyli innymi słowy – w pozycji pionowej. Ściana, na której znajdą się moduły, powinna cechować się dużą powierzchnią, być pozbawiona okien i najlepiej jeśli jest ona skierowana w kierunku południa, co zapewni osiąganie optymalnych wyników. Co więcej, jej konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała, z uwagi na konieczność zainstalowania na niej mocowań konstrukcji nośnej, która utrzymuje cały ciężar instalacji fotowoltaicznej.

Do generowania energii elektrycznej moduły potrzebują promieniowania słonecznego. Decydując się na montaż fotowoltaiki na elewacji, możemy mieć do niego bardziej ograniczony dostęp niż w przypadku paneli znajdujących się na dachu, ze względu na obecność okolicznych budynków i drzew, które powodują zacienienie ogniw i ich krótszą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. W takiej sytuacji, oraz wtedy, gdy nasz dom jest niski, instalacja montowana jest wysoko na ścianie obiektu.

Zalety i wady instalowania paneli słonecznych na ścianiemontaż fotowoltaiki na ścianie

Jedną z różnic, jaką odczujemy, wybierając montaż fotowoltaiki na elewacji, jest osiąganie lepszych wyników zimą. Wynika to z faktu, że podczas tej pory roku słońce jest nisko nad horyzontem, przez co panele w pionowej pozycji pobierają więcej energii słonecznej niż panele pod kątem 35 stopni.

Ponadto instalacja fotowoltaiczna mocowana na elewacji nada naszemu budynkowi nowoczesnego wyglądu, jest łatwiejsza w konserwacji i czyszczeniu – w zimie nie będziemy musieli martwić się o zalegający na modułach śnieg, który zmniejsza jej produktywność.

Wadą konstrukcji fotowoltaicznej na ścianie jest jej niższa efektywność – wytwarza ona ok. 72% energii elektrycznej, którą maksymalnie może wygenerować fotowoltaika ustawiona według optymalnych parametrów.

Co warto wiedzieć przed montażem fotowoltaiki na elewacji budynku?

Instalując panele fotowoltaiczne na ścianie, nie możemy zastosować tych samych rozwiązań, co w przypadku modułów na dachu lub gruncie – stosowane są inne uchwyty i rodzaje mocowania. Fotowoltaika znajdująca się na elewacji ma odmienne wymagania prawne i dotyczące bezpieczeństwa. Konieczne jest sprawdzenie ochrony cieplnej budynku czy odporność elewacji na zmienną temperaturę, a także zadbanie o spełnianie przez instalację wymogów przeciwpożarowych.

Jeśli więc chcemy zainwestować w fotowoltaikę, ale nie mamy odpowiedniej ilości miejsca na dachu lub w ogrodzie, konstrukcja dachówki utrudnia montaż paneli lub planujemy rozbudowę istniejącej instalacji, wybór ściany jako miejsce, gdzie zamocujemy moduły, jest dobrym rozwiązaniem. Nie musimy także martwić się o jej efektywność – ilość energii produkowanej z każdej prawidłowo dobranej i zainstalowanej fotowoltaiki powinna zaspokoić nasze zapotrzebowanie na prąd.

 

montaż-na-plaskim-dachu-fotowoltaika
Previous post
Montaż paneli fotowoltaicznych na papie lub dachu płaskim: jak przebiega?
Next post
Panel solarny do basenu, czyli jak ogrzać wodę w basenie
ogrzewanie-basenu-panele-fotowoltaicze