ul. Objazdowa 5b, 83-010 Straszyn

Panele fotowoltaiczne 500 W: jak działają mocne ogniwa i jakie mają opinie? Czy warto z nich korzystać?

Branża fotowoltaiki stale się zmienia, a producenci ciągle poszukują nowych rozwiązań, które odpowiedzą na rosnące potrzeby prosumentów. Remedium na zmienne warunki pogodowe i duże zapotrzebowanie na energię elektryczną mają być panele fotowoltaiczne o mocy 500 W.

Czy rzeczywiście warto je wybierać i o czym trzeba pamiętać?

Działanie paneli fotowoltaicznych 500 W

W przypadku mocnych ogniw fotowoltaicznych zasada działania jest dokładnie taka sama jak w przypadku słabszych paneli. Światło słoneczne padające na aktywną powierzchnię powoduje efekt fotowoltaiczny, który wytwarza prąd stały. Ten z kolei trafia poprzez przewody do falownika, który zamienia go na prąd przemienny. W rezultacie prosument może zasilać wszystkie urządzenia domowe, korzystając z energii słonecznej.

Ten sam efekt fotowoltaiczny zachodzi zarówno w typowych panelach o mocy 300–370 W, jak i w mocnych modelach 500 W i więcej. Coraz więcej firm oferuje już rozwiązania o tak dużej mocy. Znajdziesz je w ofercie m.in. JA Solar, Risen Solar Technology, LONGi, TrinaSolar i Canadian Solar.

Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej 500 W+ inwestor powinien zastanowić się, czy jest w ogóle w stanie wykorzystać taki system i czy w konkretnym przypadku będzie to bezpieczne. O ile w przypadku instalacji PV o typowej mocy większość paneli prezentuje się bardzo podobnie, decydując się nawet na najmocniejsze panele fotowoltaiczne 500 W, trzeba mieć świadomość, że nadal jest to stosunkowo nowe rozwiązanie.

Panele fotowoltaiczne 500 W. Czy warto w nie inwestować?

panele fotowoltaiczne 500 W

Zakup i montaż dużych paneli fotowoltaicznych ma swoje zalety i wady. O czym powinieneś pamiętać, kiedy decydujesz się na taką instalację?

Zalety paneli fotowoltaicznych 500 W

  • Montaż paneli fotowoltaicznych o dużej mocy ma w założeniu obniżyć koszt całej inwestycji. Ogniw potrzeba mniej do osiągnięcia tego samego efektu. Z kolei im mniej paneli montują instalatorzy, tym mniejsze liczby dodatkowych komponentów (np. kabli solarnych, złączek, mocowań) będą potrzebne.
  • Kolejną zaletą jest szybszy montaż dużych ogniw fotowoltaicznych. Potrzeba ich mniej, więc instalatorzy mają mniej pracy. (Choć cięższej! Jeden moduł potrafi ważyć nawet 30 kg i więcej).
  • Mocne panele fotowoltaiczne dobrze sprawdzą się na budynkach mieszkalnych, które mają dach o niewielkiej powierzchni bez załamań lub na zabudowaniach gospodarczych. Pozwolą na uzyskanie wyższej mocy całkowitej niż w przypadku łączenia ze sobą wielu małych modułów. To także atrakcyjna alternatywa dla słabszych ogniw, jeżeli chodzi o montaż ziemny pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednio dużą działką.
  • Warunkiem efektywnego wykorzystania dużych powierzchni solarnych jest swobodny dostęp promieni słonecznych. Dlatego takie rozwiązania najlepiej sprawdzają się na terenie otwartym, bez zadrzewień i zabudowań, które mogą powodować zacienienie paneli.
  • Panele fotowoltaiczne 500 W to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają sposobu na maksymalizację uzysku z tej samej powierzchni. Dlatego rozwiązanie może być szczególnie atrakcyjne dla niewielkich domów jednorodzinnych. Specjaliści z firm montażowych zwracają również uwagę, że wyższe napięcie pracy takich ogniw pozwala na szybsze osiągnięcie mocy znamionowej inwertera, ponieważ panele są łączone w krótsze łańcuchy.

Wady paneli fotowoltaicznych 500 W

  • Jednym z głównych problemów dotyczących mocnej instalacji PV są wymiary paneli fotowoltaicznych 500 W.

O ile przy mocy 350–370 W było to około 1,7 m2, przy 500 W jeden panel zajmuje nawet 2,5–2,6 m2. To przeskok o ponad 30% i trzeba pamiętać o tym już na etapie projektowania instalacji. 

Wynika to z faktu, że do tej pory nie udało się opracować technologii, która w istotnym stopniu zwiększyłaby sprawność modułów (ilość wytwarzanego prądu elektrycznego). Utrzymuje się ona na względnie stałym poziomie, co oznacza, że aby otrzymać więcej energii elektrycznej z jednego ogniwa, należy zwiększyć jego rozmiar, a dokładniej powierzchnię aktywną.

  • W polskiej rzeczywistości domy jednorodzinne najczęściej nie są przesadnie duże. W efekcie montaż fotowoltaiki musi być dokładnie zaplanowany tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Montaż większych ogniw automatycznie sprawi, że na dachu zmieści się ich mniej i trudniej zagospodarować przestrzeń. Warto rozważyć przeprowadzenie audytu PV, który pomoże ocenić rzeczywiste zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz możliwości infrastruktury. Może się okazać, że panele fotowoltaiczne 500 W będą opłacały się bardziej niż słabsze moduły, ale nie musi tak być.
  • Kolejną kwestią jest utrudniony montaż dużych paneli fotowoltaicznych. Wielu producentów pomimo zwiększenia gabarytów ogniw nadal stosuje te same warstwy ochronne. W rezultacie panele są bardziej podatne na wyginanie i skręcanie, więc może dojść do ich uszkodzenia w trakcie montażu. Wprawdzie wszystkie panele przed wprowadzeniem do obrotu muszą przejść test obciążenia mechanicznego, ale jego warunki nie zawsze odzwierciedlają sam proces montażu i późniejszego użytkowania instalacji.
  • Warto wreszcie wskazać, że większe wymiary ogniw to także dodatkowe ryzyko uszkodzenia systemu przez wiejący wiatr. Dlatego należy zadbać o dodatkowe mocowanie elementów. To samo dotyczy zalegającego śniegu. Większa powierzchnia paneli to dodatkowy ciężar dla konstrukcji wsporczej oraz samego poszycia dachowego. Aby nie zwiększyć ryzyka awarii, można zastosować mocniejszą konstrukcję wsporczą, ale to wymaga zmiany stosowanych od lat standardów.

Czy panele fotowoltaiczne 500 W to większe ryzyko pożaru?

Wśród firm zajmujących się audytem PV i montażem instalacji pojawiają się obawy o zwiększone ryzyko pożaru w przypadku montażu paneli o dużej mocy. Wynika to z faktu, że układy wewnętrzne paneli 500 W są projektowanie nieco inaczej niż tych, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Producenci mogą zwiększyć napięcie jałowe i obniżyć prąd zwarcia albo odwrotnie – zmniejszyć napięcie jałowe oraz zwiększyć prąd zwarcia.

  1. W pierwszym przypadku cała inwestycja będzie droższa z uwagi na konieczność wykorzystania dodatkowych komponentów (kabli, złączek).
  2. Z kolei w drugim przypadku koszt instalacji jest mniejszy, ale rośnie ryzyko pożaru oraz niestabilnej pracy całej instalacji.

Kiedy wybierasz panele fotowoltaiczne o dużej mocy, dowiedz się, z jakiej technologii korzysta producent. Może się okazać, że oszczędność będzie miała charakter pozorny, ponieważ tańsze panele sprawią, że wydasz więcej na naprawy i konserwacje.

Przyszłość dużych paneli to standaryzacja

Nie należy zapominać również o kwestiach związanych z logistyką. Zwiększenie wagi i powierzchni modułów sprawia, że rosną koszty transportu międzynarodowego – w jednym frachcie mieści się mniej towaru, dlatego jego cena musi rekompensować konieczność ponowienia dostawy.

Zwiększanie powierzchni ogniw to jeden z kierunków rozwoju technologii PV. Producenci ogniw są jednak zgodni co do tego, że rynek potrzebuje standaryzacji.

Dlatego na całym świecie stowarzyszenia producentów fotowoltaiki (m.in. CPIA, China Photovoltaic Association i EPIA, European Photovoltaic Industry Association) pracują nad ustaleniem standardów technicznych, które sprawią, że korzystanie z dużych paneli fotowoltaicznych nie będzie powodowało szeregu wątpliwości.

Jaka jest cena paneli fotowoltaicznych 500 W?

  • Za wyborem mocnych paneli fotowoltaicznych może przemawiać ich cena, która jest o około 30–40% wyższa niż w przypadku typowych paneli o mocy 300 W. Całościowy wydatek związany z inwestycją nie będzie więc aż tak duży, jak można by tego oczekiwać, tym bardziej że zwykle będziesz ich potrzebował mniej niż paneli o niższej mocy.
  • Opłacalność inwestycji zależy jednak również od kosztów dodatkowych, w tym ceny transportu, montażu oraz stosowanych konstrukcji wsporczych. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o kosztową opłacalność takiej inwestycji bez dokładnej analizy potrzeb domowników.
  • Kolejną kwestią jest ubezpieczenie. Zanim na rynku pojawiły się panele o niestandardowej wielkości, oferta towarzystw ubezpieczeniowych była zbliżona. Czas pokaże, czy oferowanie większych i cięższych ogniw wpłynie na podniesienie wysokości składki ubezpieczeniowej oraz czy wypracowanie ujednoliconych standardów montażowych pozwala ją obniżyć.

Panele fotowoltaiczne 500 W a opinie i podsumowanie

opinie o panelach 500W

Opinie o panelach fotowoltaicznych 500 W nie są jednoznaczne. Z jednej strony kusić może wizja niższych kosztów inwestycji spowodowanych tym, że na dachu znajdzie się mniej paneli, a instalatorzy nie będą mieli tak dużo pracy jak dotychczas. Z drugiej strony zastanawia odporność takiej konstrukcji na uszkodzenia i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pojawia się także problem radzenia sobie z dużymi i ciężkimi elementami.

Na ten moment polskie panele fotowoltaiczne 500 W nadal nie są dostępne w sprzedaży, ale taki firmy jak JBG PV, Bruk-Bet Fotowoltaika czy Selfa Photovoltaics bardzo szybko rozwijają swoje technologie i standardem są już panele o mocy 430–450 W. Wprowadzenie mocniejszych ogniw jest najprawdopodobniej kwestią czasu.

Można stwierdzić, że w określonych sytuacjach duże panele fotowoltaiczne będą stanowiły odpowiedź na potrzeby prosumentów, ale z pewnością nie jest to rozwiązanie uniwersalne. Nadal przy projektowaniu fotowoltaiki kluczowa jest optymalizacja całej instalacji z uwzględnieniem poziomu autokonsumpcji. Nawet najmocniejszy panel fotowoltaiczny nie sprawi, że technologia OZE stanie się uniwersalnym rozwiązaniem jeśli będzie wykorzystywana nieprawidłowo.

czy można dołożyć panele fotowoltaiczne?
Previous post
Czy można dołożyć panele fotowoltaiczne? Jak wygląda rozbudowa instalacji PV?
Next post
Fotowoltaika a ogrzewanie domu 100m2: działanie, opinie i koszty – czy warto?
fotowoltaika a ogrzewanie domu 100m2