Czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie?

Darmowa energia elektryczna ze Słońca to jedna z ogromnych zalet odnawialnych źródeł energii (OZE). Cena systemów fotowoltaicznych na przestrzeni ostatnich kilku lat spadła już na tyle, że coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na to rozwiązanie.

Instalacje fotowoltaiczne są cenione między innymi ze względu na wieloletnią żywotność paneli, niską awaryjność i możliwość łatwego skalowania mocy systemu do potrzeb użytkowników. Czy to oznacza, że wystarczy zainstalować panele i można o nich zapomnieć? Niekoniecznie. Zobacz, dlaczego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest ważne.

czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Dlaczego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest istotne?

Wielu specjalistów od OZE twierdzi, że panele fotowoltaiczne są samowystarczalne i czyszczą się podczas opadów deszczu. Warto jednak o nie dbać i regularnie pielęgnować, ponieważ w ten sposób wydłużamy ich żywotność oraz poprawiamy wydajność instalacji (nawet do 15%). Wbrew pozorom, źródeł zanieczyszczeń, które mogą osiadać na modułach PV jest całkiem sporo – do najpopularniejszych należą dym, smog i spaliny, zanieczyszczenia pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, pyły i piasek z pól oraz upraw rolnych.

Zaleca się, aby nie czyścić paneli wtedy, kiedy pracują one z pełną mocą (np. latem w godzinach południowych). Najlepiej wybrać porę popołudniową lub wieczorną, kiedy temperatura ogniw spada.

Mycie paneli fotowoltaicznych – jakich środków używać?

Podobnie, jak w przypadku każdej specjalistycznej instalacji, najlepiej użyć preparatów zalecanych przez producenta. To gwarancja skutecznego działania, ale i ciągłości gwarancji. Jeżeli nie mamy możliwości ich zdobycia lub nie chcemy wydawać znacznych sum pieniędzy, najprostszym sposobem jest wykorzystanie delikatnego roztworu wody z octem. Unikajmy korzystania z silnych roztworów opartych na środkach alkalizujących lub alkoholu. Instalacja fotowoltaiczna jest dosyć wrażliwa i działając nieumiejętnie łatwo ją zdestabilizować lub zniszczyć jej poszczególne elementy.

Podczas czyszczenia paneli starajmy się nie używać ostrych i twardych przedmiotów czy drapiących gąbek. W ten sposób ryzykujemy porysowanie powierzchni paneli, co niemal na pewno przełoży się na spadek ich wydajności. Czego zatem używać? Najlepiej zwykłej, miękkiej szmatki wykonanej z bawełny i miękkiego mopa. Nigdy nie korzystajmy z myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić instalację, np. wyrywając kable łącznikowe.

Panele powinny być czyszczone raz lub dwa razy do roku (po okresie jesienno-zimowym oraz na przełomie lata i jesieni) albo wtedy, kiedy zauważymy silne zabrudzenia.
A co z czyszczeniem paneli fotowoltaicznych ze śniegu? Okazuje się, że nie jest to aż tak kluczowe. Przede wszystkim, śnieg nie ma tendencji do długiego zalegania na ogniwach, ponieważ wytwarzane ciepło (poprzez generowanie energii) doprowadza do szybkiego zsuwania się mas śnieżnych. W efekcie nie dochodzi do permanentnego zacienienia ogniw. Co więcej, spływający śnieg zabiera ze sobą część zabrudzeń zalegających na powierzchni instalacji. Jeżeli jednak chcemy już odśnieżyć instalację PV, to nigdy nie róbmy tego, kiedy śnieg jest zmarznięty. Łatwo wtedy o porysowanie paneli, a tym wywołamy więcej szkód niż pożytku.

Nie ma również podstaw do obaw o uszkodzenie konstrukcji z uwagi na ciągły nacisk. Panele są mało odporne, ale na nacisk punktowy, a nie powierzchniowy. Dlatego lekki śnieg nie powinien im zaszkodzić.

Kiedy warto skorzystać z usługi czyszczenia i konserwacji paneli PV?

W praktyce panele fotowoltaiczne montuje się w dwóch lokalizacjach – na dachu budynku lub na gruncie. W tym pierwszym przypadku, moduły mogą występować na powierzchni płaskiej lub ukośnej. Za każdym razem ich czyszczenie będzie odbywało się na wysokości kilku metrów, więc należy zadbać o zachowanie podstawowych środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Oczywiście, nie trzeba od razu wyposażać się w profesjonalny sprzęt alpinistyczny, ale kask ochronny, ewentualnie lonża (jeżeli tylko potrafimy z niej korzystać), nie zaszkodzą.

Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie czyścić panele fotowoltaiczne , czy to ze względu na stan zdrowia, wiek czy po prostu brak czasu, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Większość firm zajmujących się montażem instalacji PV posiada przeszkolone ekipy, które za niewielką opłatą przyjadą do nas i przy użyciu specjalistycznego sprzętu i środków dobranych do potrzeb wykonają niezbędne zabiegi. Taką usługę świadczy również SunCurrent.

W przypadku paneli montowanych na gruncie sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ cała instalacja znajduje się na poziomie ziemi. Panele naziemne to także doskonała okazja, aby regularnie kontrolować stan paneli bez konieczności każdorazowego wchodzenia na dach.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest istotne dla utrzymania maksymalnej wydajności instalacji. Regularne mycie modułów nie tylko przedłuży ich żywotność, ale także pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach. Bez względu na to, czy sami chcemy myć instalację, czy wolimy zatrudnić do tego zewnętrzną firmę, inwestycja w profilaktykę z pewnością się zwróci.