Zasadniczym celem instalacji fotowoltaicznej jest zredukowanie rachunków za prąd niemal do zera. Prawidłowe wyliczenie mocy instalacji oraz dobranie do niej komponentów o odpowiednio długiej żywotności pozwala na zrekompensowanie zapotrzebowania na energię elektryczną. Przyjrzyjmy się, ile kosztują systemy fotowoltaiki o określonej mocy i jak dobrać rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.
Koszt instalacji fotowoltaicznej z montażem
Kluczem do maksymalnej optymalizacji fotowoltaiki jest umiejętne korzystanie z tzw. net meteringu. Opomiarowanie netto to nic innego, jak system upustów, które pozwalają każdemu prosumentowi (czyli podmiotowi korzystającemu z energii pochodzącej z Odnawialnych Źródeł Energii, OZE) magazynować nadmiar wyprodukowanej energii w sieci dystrybutora.
Taką nadwyżkę oczywiście możemy odebrać w miesiącach zwiększonego zapotrzebowania na prąd lub okresach jego mniejszej produkcji. Wiąże się to jednak z koniecznością potrącenia prowizji w wysokości 20 lub 30% zgromadzonej energii, w zależności od mocy instalacji (do mocy instalacji 10 kW odbiór wynosi 80%, powyżej 70%). Dlaczego to takie ważne?
Dobra fotowoltaika produkuje dokładnie tyle prądu, ile jesteśmy w stanie wykorzystać. Im większe będzie przewymiarowanie, tym większe straty z tytułu opłat na rzecz operatora energetycznego poniesiemy. W efekcie czas zwrotu całej inwestycji się wydłuża. Z drugiej strony niedomiarowanie fotowoltaiki kończy się tym, że zaczynamy kupować prąd z sieci na ogólnych zasadach, a przecież nie o to chodzi w OZE, prawda?
Przed zamówieniem instalacji fotowoltaicznej warto skorzystać z audytu, który pozwoli specjalistom ustalić wysokość rachunków za prąd i doradzić najlepsze rozwiązanie. Przyjrzyjmy się, ile może kosztować przykładowa instalacja o określonej mocy.
Instalacja fotowoltaiczna 3 kW – cena z montażem
Instalacja PV o mocy 3 kW to rozwiązanie idealne dla niewielkich gospodarstw domowych (jedno lub dwuosobowych), produkujących energię wyłącznie na własne potrzeby. Taka inwestycja pozwoli zredukować wysokość rachunków za prąd o 80-90% w skali roku.
Cena systemu w dużej mierze będzie zależała od producenta paneli oraz zastosowanych technologii. Może się okazać, że korzystne będzie zainstalowanie dodatkowych trackerów solarnych albo montaż paneli na gruncie.
Cena brutto z montażem powinna oscylować w okolicach 15-18 tysięcy złotych brutto w przypadku wykorzystania paneli monokrystalicznych.
Cena instalacji fotowoltaicznej 6 kW
W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 6 kW należy liczyć się z wydatkami rzędu 27-30 tysięcy zł brutto za usługę obejmującą montaż. W tym przypadku panele zajmują nieco więcej miejsca (około 16 m2). Może to wymusić konieczność skorzystania z droższych stelaży gruntowych.
Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania na tę skalę są dobre dla średnich i nieco większych gospodarstw (np. rodziny 3, 4-osobowe), które na co dzień chcą zasilić za pomocą fotowoltaiki wszystkie sprzęty w domu. To także najczęściej spotykana moc, o jakiej dofinansowanie ubiegali się prosumenci w poprzedniej edycji programu „Mój Prąd”.
Podobnie jak w mniejszym wariancie, również tutaj cenę końcową mogą podnieść dodatkowe rozwiązania, jak np. montaż protokołu Wi-Fi umożliwiającego zdalne sterowanie panelami albo wybór paneli z dłuższym okresem gwarancyjnym.
Instalacja fotowoltaiczna 8 kW
Fotowoltaika o mocy 8 kW to dobre rozwiązanie dla osób, które poszukują optymalnego sposobu zasilania kilku systemów OZE i połączenie fotowoltaiki z np. pompą ciepła. Połączenie tych dwóch systemów pozwala zwiększyć zyski płynące z odnawialnej energii. Niskie rachunki za prąd idą w parze z groszowymi opłatami za ogrzanie domu. Dla gospodarstwa domowego najprawdopodobniej będzie to zbyt wysoka moc.
W zależności od jakości montowanych ogniw instalację 8 kW można kupić już za 30-32 tysiące złotych brutto. W tej cenie możemy liczyć również na opomiarowanie i sporządzenie dokumentacji, transport elementów systemu oraz montaż wszystkich komponentów (np. zabezpieczenia antyprzepięciowe, okablowanie AC/DC).
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW wraz z montażem?
Moc 10 kW najczęściej wybierana jest przez gospodarstwa domowe, których roczne zapotrzebowania na energię elektryczną utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie.
Zazwyczaj taką ilość prądu może zużyć 5, 6-osobowa rodzina mieszkająca w domu o dużej powierzchni użytkowej. To trafione rozwiązanie, jeżeli dom został wyposażony w nowoczesne rozwiązania, jak pompa ciepła czy elektryczne ogrzewanie podłogowe.
Wysokiej jakości instalacja fotowoltaiczna 10 kW wraz z montażem kosztuje od 40 tysięcy złotych brutto wzwyż, w zależności od zastosowanych technologii. W tym przypadku trzeba liczyć się również z dużą powierzchnią, rzędu 50 m2, zajętą przez panele, chyba że wybierzemy ogniwa o wysokiej mocy (wtedy z 1 m2 uzysk będzie większy).
Od czego zależy koszt paneli fotowoltaicznych?
- Najdroższą częścią każdej instalacji PV są panele. Zakłada się, że ich udział w kosztach całkowitych to około 45%.
- Na drugim i trzecim miejscu stoją odpowiednio: falownik (20% kosztów) oraz konstrukcja nośna i oprzyrządowanie (15% kosztów).
- Podłączenie elektryki to 10% kosztów, podobnie jak robocizna.
Co sprawia, że panele są tak drogie?
Bez ogniw fotowoltaicznych cała instalacja nie może funkcjonować, bo to one są odpowiedzialne za wytwarzanie tzw. efektu fotowoltaicznego. W praktyce najczęściej spotkamy moduły krzemowe – mono i polikrystaliczne.
Pierwsze cechują się wyższą sprawnością energetyczną (około 20% w praktyce i nawet do 46% w warunkach laboratoryjnych). Są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich cena jest jednak wyższa niż odpowiedników polikrystalicznych.
Z kolei ogniwa montowane z wielu fragmentów krzemu są tańsze w produkcji, ale oferują niższą sprawność (na poziomie 14-16%).
Do instalacji przydomowych raczej nie stosuje się ogniw drugiej generacji (np. amorficznych, CIGS, CdTe czy barwnikowych). Na obecnym etapie rozwoju technologii są one albo bardzo drogie albo zbyt mało wydajne, aby nadawały się do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną.
W zależności od marki i specyfikacji technicznej, jeden panel może kosztować od kilkuset złotych do nawet 2 tysięcy złotych. Im bardziej rozpoznawalną markę wybierzemy, tym na korzystniejsze warunki gwarancji i lepszą wytrzymałość komponentów możemy liczyć.
Gwarancja a cena paneli fotowoltaicznych
Nie tylko wysokość uzysków będzie miała bezpośredni wpływ na koszt paneli i całej instalacji. Dużo zależy również od okresu obowiązywania gwarancji. Wielu producentów stosuje kilka jej wariantów.
Najczęściej będzie to gwarancja na:
- sprawność,
- inwerter,
- wykonanie,
- moduły fotowoltaiczne.
Sytuację kupującego dodatkowo komplikuje fakt, że gwarancja na sprawność może pojawiać się w dwóch wariantach – liniowej i ograniczonej.
W pierwszym modelu strata wydajności w ciągu pierwszych 10 lat jest niewielka, ale przyspieszy w trakcie kolejnych 15 lat. Z kolei gwarancja ograniczona określa kolejne progi spadku mocy (np. do 90% przez pierwsze 10 lat i do 80% przez kolejną dekadę).
Gwarancja sprawności inwertera zazwyczaj udzielana jest na 5 lat, choć w wielu przypadkach istnieje możliwość wykupienia dodatkowego zabezpieczenia na kolejne 10 czy 15 lat.
Za zabezpieczenie wykonania odpowiedzialna jest firma zajmująca się montażem. Najczęściej ochrona obejmuje takie usterki, jak kłopoty z okablowaniem, inwerterem lub zabezpieczeniami oraz niestabilne działanie instalacji. Niektóre firmy oferują rozbudowany serwis pogwarancyjny, wspierając swoich klientów. Gwarancja wykonania to zazwyczaj 5 lat.
Ochrona udzielana na panele fotowoltaiczne sięga nierzadko nawet 25 lat. Odpowiedzialny za nią jest producent paneli, który bierze na siebie odpowiedzialność za takie problemy, jak:
- wady produkcyjne paneli (np. odbarwienie folii EVA, degradacja powłoki antyrefleksyjnej),
- spadek mocy ogniw poniżej gwarantowanego uzysku w określonym czasie,
- uszkodzenie instalacji wskutek nieprawidłowego działania paneli (np. powstanie przepięć).
Czy to oznacza, że po upływie 25-letniego okresu gwarancji na panele należy je wymienić na nowe? Nic bardziej mylnego! Praktyka pokazuje, że wiele instalacji np. w Wielkiej Brytanii działa sprawnie przez kolejne 10-15 lat.
Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej
To, ile trzeba będzie zapłacić za zamontowanie fotowoltaiki, zależy od wielu czynników. Znaczenie ma między innymi miejsce montażu instalacji. Typowa fotowoltaika montowana na dachu skośnym jest najtańszym rozwiązaniem.
Często jednak okazuje się, że bardziej opłacalnym z punktu widzenia relacji kosztów do zysków sposobem będzie posadowienie fotowoltaiki na gruncie. W innym przypadku może się okazać, że dach domu jest płaski. W tych sytuacjach zachodzi potrzeba montażu specjalnych stelaży, które pozwolą zorientować panele w odpowiednim kierunku.
Aluminiowe ramy jednostkowo nie są drogie, ale w perspektywie całej inwestycji mogą podnieść jej koszty. Dla instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW różnica może wynieść około 3-4 tysięcy złotych brutto. Im paneli będzie więcej, tym będzie ona bardziej rosła.
Znaczenie mogą mieć również koszty robocizny, odmienne w poszczególnych regionach. Obecnie fotowoltaika cieszy się największym zainteresowaniem na południu Polski, więc tam należy spodziewać się większego rozrzutu cenowego niż np. na Pomorzu.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Podsumowanie
Cena fotowoltaiki jest uzależniona od wielu czynników. Wpływ na nią ma moc całej instalacji, a przede wszystkim jakość poszczególnych komponentów.
Nie musimy płacić ogromnych kwot, aby móc cieszyć się darmową energią ze słońca, ale na im bardziej doświadczonych specjalistów się zdecydujemy, tym efekt będzie lepszy i trwalszy.
Pamiętaj, że dobry system fotowoltaiczny wcale nie musi być bardzo mocny. Ważne, aby odpowiadał na Twoje potrzeby i zaspokajał zapotrzebowanie na energię elektryczną. Im instalacja jest bardziej zoptymalizowana, tym wydatek szybciej się zwróci, a Ty będziesz mógł przez kolejne kilkadziesiąt lat zapomnieć o rachunkach za prąd.
Wybierz fotowoltaikę skrojoną na Twoja miarę i uniezależnij się od zmian cen prądu!