ul. Objazdowa 5b, 83-010 Straszyn

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego: jak działa takie rozwiązanie?

Darmowa energia elektryczna i uniezależnienie się od zmian cen prądu to argumenty, które często przesądzają o inwestycji w fotowoltaikę. O ile jednak zasilanie urządzeń domowych, np. telewizora czy pralki, energią słońca już nikogo nie dziwi, o tyle wykorzystanie fotowoltaiki do ogrzewania podłogowego dla wielu użytkowników nadal jest zagadką. Wyjaśniamy, jak możesz zadbać o optymalną temperaturę w domu dzięki panelom fotowoltaicznym.

Jak działa ogrzewanie podłogowe pompą ciepła i fotowoltaiką?

Na dzień dzisiejszy nie opracowano jeszcze systemu, który pozwoliłby wykorzystać energię elektryczną bezpośrednio do ogrzewania wnętrz. Dlatego wszystkie instalacje grzewcze muszą mieć charakter hybrydowy. Są elektryczne, więc może je zasilać prąd generowany przez panele słoneczne montowane na dachu lub gruncie.

Połączenie instalacji PV z pompą ciepła przez wielu specjalistów zajmujących się na co dzień instalacjami OZE uważane jest za idealny duet. W ten sposób możemy jeszcze bardziej obniżyć rachunki, przyspieszyć zwrot inwestycji i uzyskać niezależność energetyczną pomimo stale rosnących cen.

Zasada działania całego systemu nie jest przesadnie skomplikowana. Energia słońca, wykorzystując efekt fotowoltaiczny generuje prąd stały, który inwerter zamienia na prąd przemienny. Trafia on do pompy ciepła, która zasila instalację grzewczą w domu. Może być to np. ogrzewanie podłogowe. W ten sposób oszczędzamy dwukrotnie – na prądzie i na ogrzewaniu.

Poza ograniczeniem rachunków do maksymalnie 150-250 złotych za miesiąc, możemy liczyć również na relatywnie niski koszt usługi. Wiele firm zajmujących się fotowoltaiką montuje też inne systemy OZE, m.in. pompy ciepła, a kompleksowe usługi często świadczone są w promocyjnej cenie.

Cena pompy ciepła jest zbliżona wprawdzie do ceny pieca gazowego, ale jej użytkowanie i konserwacja będą znacznie tańsze. Dodatkowo możemy wybierać między kilkoma wariantami pompy – ziemną, powietrzną lub wodną. Różnica polega na obszarze, z jakiego pozyskiwane jest ciepło, które następnie zostanie poddane cyrkulacji. W domach jednorodzinnych najczęściej spotyka się pompy powietrzne i gruntowe.

Wprawdzie efektywność fotowoltaiki w okresie zimowym spada, ale z pomocą prosumentom przychodzi tzw. opomiarowanie netto. Obecna regulacja prawna OZE pozwala na odebranie w ciągu kolejnych 12 miesięcy nadwyżek (potrąconych o prowizję operatora sieci dystrybucyjnej), które zostały odłożone w miesiącach letnich. W ten sposób rachunki za ogrzewanie zimą wcale nie wzrosną lub tylko w bardzo niewielkim zakresie.

Ogrzewanie podłogowe wodne z fotowoltaiką

Skoro wiemy już, jak połączyć energię elektryczną z ogrzewaniem, pora zastanowić się, w jaki sposób rozprowadzić ciepło po domu. Oczywiście można korzystać z pieca elektrycznego. Znacznie bardziej praktycznym, choć nie tanim rozwiązaniem jest jednak ogrzewanie podłogowe.

Fotowoltaiczne ogrzewanie podłogowe może mieć postać ogrzewania płaszczyznowego wodnego, powietrznego lub wodnego. Każde z nich ukryte są w podłodze, więc nie musimy martwić się o aspekt estetyczny.

Zasadniczymi zaletami ogrzewania wodnego są niskie koszty eksploatacji. System doskonale współpracuje np. z pompami ciepła lub kotłami elektrycznymi. Dużym plusem jest także równomierny rozkład ciepła w całym pomieszczeniu.

Z kolei instalacja powierzchniowa elektryczna jest tańsza i montuje się ją szybciej. Cechuje ją jednak wysoka bezwładność cieplna. Oznacza to, że od momentu uruchomienia instalacji trzeba czekać dosyć długo, aby poczuć efekt ogrzewania.

To samo dotyczy ogrzewania powietrznego, choć jest ono sporo droższe. Model powietrzny chętnie wybierają instytucje publiczne, jak szkoły czy szpitale, z uwagi na ograniczenie oddziaływania kurzu i roztoczy na użytkowników lokalu.

Ile kosztuje zestaw fotowoltaiczny do ogrzewania?

koszt fotowoltaicznego ogrzewania podłogowego

Jeżeli decydujemy się na ogrzewania domu fotowoltaiką, musimy liczyć się z dosyć dużymi kosztami wejściowymi. W skład takiego połączenia wchodzi:

  • instalacja fotowoltaiczna,
  • pompa ciepła,
  • ogrzewanie podłogowe.

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla typowego budynku jednorodzinnego z lat 90., o powierzchni około 150 m2 to kwota od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

  • Wiele zależy od naszego zapotrzebowania na energię, mocy instalacji oraz zastosowanej technologii. Aktualnie stosuje się głównie panele mono- i polikrystaliczne. Znacznie rzadziej spotkamy ogniwa amorficzne lub cienkowarstwowe. Dla uproszczenia możemy przyjąć kwotę 35 tysięcy złotych dla instalacji, która będzie wystarczająca dla 4-osobowej rodziny.
  • Uzupełnienie fotowoltaiki o powietrzną pompę ciepła to koszt kolejnych 30-40 tysięcy złotych. W tym przypadku decyduje technologia i wydajność COP oraz SCOP. Na cenę ma wpływ także typ budowy jednostki (technologia Monoblok jest droższa niż Split).
  • Ogrzewania podłogowe kosztują od 100 do 130 zł/m2. Warto pamiętać, że nie musimy montować ich w całym domu, a jedynie tam, gdzie chcemy mieć pełną kontrolę nad temperaturą. Można również połączyć ogrzewanie za pomocą pieca na parterze z podłogowym na piętrze. Wszystko zależy od naszych preferencji i zasobności portfela.

Ostatecznie, suma kosztów będzie oscylowała w okolicach 100 tysięcy złotych (bez doliczenia robocizny). Dla wielu inwestorów może być to kwota zaporowa. Na szczęście ustawodawca przewidział szereg możliwości obniżenia kosztów instalacji OZE.

Zacznij od podstaw

Nawet najdroższe i najmocniejsze ogrzewanie podłogowe nie sprawdzi się, jeżeli budynek mieszkalny cechuje się niską efektywnością energetyczną. Mostki cieplne w okolicach drzwi i okien czy nieszczelne poszycie dachowe skutecznie niweczą plany oszczędności na wydatkach związanych z energią.

Dlatego przed rozpoczęciem prac warto uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. To oficjalny dokument, z którego wynikają m. in. zalecenia, których wdrożenie przełoży się na niższe rachunki za wykorzystywaną energię.

Bez tej wiedzy łatwo o bezcelowe i niezaplanowane wydatki, które nie zmniejszą kosztów utrzymania domu.

Jak obniżyć koszty ogrzewania podłogowego pompą ciepła i fotowoltaiką?

Planując instalację fotowoltaiczną warto dowiedzieć się, jakie formy dofinansowania aktualnie przysługują. Wielu użytkowników korzysta zarówno ze wsparcia lokalnego, jak i tego, które dostępne jest na szczeblu centralnym.

Do pierwszej grupy zaliczymy dotacje oferowane przez jednostki samorządu terytorialnego, których wysokość może różnić się w zależności od lokalizacji inwestycji.

Na szczeblu krajowym możemy ubiegać się przede wszystkim o zastrzyk gotówki w ramach programu „Mój Prąd 3.0”. Jego poprzednie edycje pomogły wielu osobom uwierzyć w Odnawialne Źródła Energii. Alternatywnym rozwiązaniem jest program „Czyste Powietrze”, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej gospodarstw domowych oraz zmniejszenie wydzielanych przez nich zanieczyszczeń.

Z tego samego funduszu możemy ubiegać się również o refinansowanie części kosztów przeznaczonych na zakup i instalację pompy ciepła.

Dodatkowym ułatwieniem jest tzw. ulga termomodernizacyjna, pozwalająca na obniżenie podstawy opodatkowania o kwotę odpowiadającą części inwestycji w OZE.

Opinie o ogrzewaniu fotowoltaicznym

opinie o ogrzewaniu fotowoltaicznym

W praktyce stosuje się różne metody ogrzewania fotowoltaiką – pompy ciepła, elektryczne maty podłogowe lub kotły elektryczne. Te systemy mogą ze sobą współpracować, tworząc jeden, sprawny organizm.

Najbardziej uniwersalne i mało awaryjne wydaje się połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką i uzupełnienie ich o wodne ogrzewania podłogowe.

Powietrzne pompy ciepła ogrzeją zarówno wodę użytkową, jak i tą wykorzystywaną w C.O. Świetnie nadają się także do zasilania ogrzewania podłogowego. Są również tańsze od pomp gruntowych.

W przypadku pomp powietrznych nie warto oszczędzać. Zwłaszcza tańsze modele potrafią dosyć mocno hałasować, co przy dłuższej ekspozycji bywa uciążliwe.

Wybierając instalację, zwróćmy szczególną uwagę na współczynnik wydajności energetycznej (COP). Im jest on wyższy, tym więcej energii termicznej zostanie wyprodukowane kosztem 1 kW energii elektrycznej.

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego. Podsumowanie.

Opinie o ogrzewaniu podłogowym fotowoltaiką zależą zazwyczaj od jakości zamontowanej instalacji. Możliwość połączenia kilku technologii OZE w jeden łańcuch, który jeszcze bardziej obniży rachunki za energię, brzmi jednak kusząco.

Zastrzeżenia może wprawdzie budzić wysoka cena całej inwestycji, ale ustawodawca przewidział możliwość ubiegania się o kilka form dofinansowania, które zmniejszą ostateczne koszty nawet o kilkadziesiąt procent.

Przekonaj się, że tanie ogrzewanie domu możesz mieć na wyciągnięcie ręki!

kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych
Previous post
Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych: jakie jest optymalne ustawienie w Polsce i jak zmierzyć kąt nachylenia dachu?
Next post
Uziemienie instalacji fotowoltaicznej: jak wykonać je w sposób prawidłowy?
co to jest uziemienie?