ul. Objazdowa 5b, 83-010 Straszyn

Jakie panele fotowoltaiczne do kampera lub przyczepy kempingowej sprawdzą się najlepiej?

Posiadanie paneli słonecznych to sposób na niezależność, która jest szczególnie ważna, kiedy podróżujemy kamperem lub wybieramy się z przyczepą na kemping i nie chcemy rezygnować z korzystania z różnych urządzeń elektronicznych i sprzętów AGD. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać do przyczepy kempingowej? Ile potrzebujemy modułów fotowoltaicznych do kampera, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne? Oto, co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup własnego zestawu fotowoltaicznego.

Moc paneli fotowoltaicznych do przyczepy kempingowej

Najważniejszą czynnością, jakiej musimy się podjąć przed zakupem paneli fotowoltaicznych do kampera lub przyczepy kempingowej, jest obliczenie naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Sprawdźmy, jakie urządzenia wymagają stałego korzystania z energii elektrycznej, które możemy odłączyć z gniazdka po zakończonej pracy i ile godzin będziemy z nich korzystać, jak dużo energii zużyje oświetlenie, a na koniec podsumujmy dzienne zużycie prądu.

Dzięki temu będziemy mogli wybrać zestaw fotowoltaiczny do kampera i przyczepy kempingowej, który z powodzeniem zaspokoi nasze podstawowe potrzeby energetyczne. Najczęściej wybierane zestawy solarne zawierają panele osiągające moc od 100W do 465W.

Jaki panel słoneczny do kampera wybrać?

Na kamperze lub przyczepie kempingowej możemy zamontować dobrze nam znane panele fotowoltaiczne w ramie aluminiowej lub elastyczne moduły, które ze względu na swoją praktyczność zyskują coraz większą popularność. Czym różnią się te dwie odmiany i która fotowoltaika sprawdzi się lepiej przy pojeździe turystycznym?

Panel słoneczny w aluminiowej ramie

To tzw. sztywne panele fotowoltaiczne – montowane na dachach i farmach solarnych. Sam moduł jest tańszy od jego elastycznego odpowiednika. Jednak jeśli doliczymy do niego obowiązkową konstrukcję, na której jest umieszczany, różnica między kwotami, jakie zapłacimy za panele, zmniejszy się i w ostateczności obydwa rodzaje fotowoltaiki otrzymamy za bardzo zbliżoną cenę.

Dzięki temu, że panel słoneczny jest mocowany na dodatkowej konstrukcji, nie przylega on bezpośrednio do dachu kampera. Zapewnia mu to lepszą wentylację, a co za tym idzie – sprawniejsze chłodzenie nagrzanych ogniw. Jest to istotne, ponieważ temperatura modułu bezpośrednio wpływa na wydajność instalacji, a także im bardziej są rozgrzane, tym większe ryzyko usterki.

Do wad tradycyjnych paneli można zaliczyć ich wagę, szklaną powierzchnię, duże rozmiary i brak elastyczności, stąd nie w każdym miejscu będziemy mogli je zamontować.

Elastyczne panele fotowoltaiczne do kampera

Ze względu na swoje cechy elastyczne panele solarne polecane są przede wszystkim do pojazdów turystycznych. Dzięki elastyczności moduły są odporne na wyginanie i możemy montować je na nierównych powierzchniach. Umożliwia to także zwijanie i chowanie paneli bez ryzyka ich uszkodzenia. Elastyczną fotowoltaikę cechują niewielkie rozmiary, co sprawia, że spokojnie mieści się w każdym miejscu. Ponadto jest odporna na wstrząsy, wyróżnia się zwiększoną odpornością na na grad oraz lekkością.

Montaż elastycznych paneli solarnych na dachu kampera lub przyczepy kempingowej jest szybki i prosty. Moduły najczęściej mocowane są za pomocą wytrzymałego kleju, dzięki czemu lepiej przywierają do podłoża. Panele fotowoltaiczne posiadają także otwory na rogach, co pozwala na ich montaż przy użyciu rzepów.

Wadą paneli elastycznych jest to, że przylegają bezpośrednio do dachu kampera, przez co szybko się nagrzewają. Jednak nie wpływa to mocny spadek wydajności.

Ile paneli słonecznych zamontować na kamperze?

Ilość paneli fotowoltaicznych montowanych na dachu kampera lub przyczepy kempingowej uzależniona jest przede wszystkim od naszego zapotrzebowania energetycznego i mocy wybranych modułów. Jeśli wybierzemy panele o małej mocy, konieczny będzie zakup kilku.

Gdzie i jak montować fotowoltaikę na przyczepie kempingowej i kamperze?

Panele na kamperze i przyczepie kempingowej mocujemy na dachu pojazdu, ponieważ pozwala to na uzyskanie optymalnej ilości energii elektrycznej.

W przypadku montażu kilku paneli fotowoltaicznych możemy połączyć je równolegle lub szeregowo.

Połączenie szeregowe

Przy łączeniu paneli fotowoltaicznych szeregowo uzyskamy wyższe napięcie – jest ono sumą napięć wszystkich podłączonych modułów. Jeśli chodzi o natężenie prądu, to będzie ono równe wartości natężenia jednego ogniwa. Ten rodzaj połączenia jest korzystniejszy dla pracy falownika.

Połączenie równoległe

Panele solarne połączone równolegle cechują się większą wydajnością podczas zachmurzeń i gdy moduły znajdują się w zacienionym miejscu. Takie łączenie fotowoltaiki pozwala na podniesienie napięcia, co pozytywnie wpływa na sprawność instalacji.

Akumulator i regulator ładowania

Montowana na dachu kampera lub przyczepy kempingowej instalacja fotowoltaiczna jest w tzw. systemie off-grid, czyli poza siecią. Żeby móc z niej w pełni korzystać, poza panelami solarnymi do kampera będzie potrzebny nam akumulator oraz regulator ładowania.

Akumulator służy jako miejsce magazynowania energii wygenerowanej przez fotowoltaikę w ciągu dnia. Jego wielkość powinna być uzależniona od naszego zapotrzebowania energetycznego. Najczęściej jego pojemność wynosi 80-110Ah – naładowanie go panelami o łącznej mocy 100W zajmie od 9 do 13 godzin.

Do akumulatora i paneli słonecznych podłączamy regulator, którego zadaniem jest dbanie o odpowiednie ładowanie akumulatora, zabezpieczenie go przed przeładowaniem oraz rozładowaniem.

Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego zestawu fotowoltaicznego do kampera lub przyczepy kempingowej, w ramach niego otrzymujemy zarówno panele słoneczne elastyczne lub w ramie, jak i akumulator oraz regulator ładowania wraz z innymi elementami niezbędnymi do montażu fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne do kampera i przyczepy kempingowej

Podróżowanie kamperem lub wakacyjne wyjazdy z przyczepą kempingową z zamontowanymi na dachu panelami słonecznymi to sposób na spędzanie urlopu bez konieczności rezygnacji z wielu współczesnych udogodnień. Dzięki fotowoltaice będziemy mieć dostęp do energii elektrycznej, nawet jeśli miejscem naszego obozowania jest skraj lasu.

sprawność panel fotowoltaiczne
Previous post
Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie, czyli jak to działa?
Next post
Rozliczenie fotowoltaiki z zakładem energetycznym – zmiany w 2021 r.
rozliczenie-fotowoltaiki-2021