ul. Objazdowa 5b, 83-010 Straszyn
Magazyn energii a cena: ile kosztuje magazyn 5, 7, 10 lub 50 kw?

Instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają czerpać energię elektryczną z promieniowania słonecznego, stały się niezwykle popularne. Poza typowymi instalacjami on-grid, na stałe podłączonych do centralnej magistrali dystrybutora, coraz więcej osób interesuje się na sieci off-grid oraz hybrydowe. Ich ważnym elementem jest magazyn energii. Przeczytaj, jaka jest cena domowego magazynu energii i jak go wybrać.

Jakie są zalety magazynu energii do fotowoltaiki?

magazyn energii

  • Magazyn energii do instalacji PV pozwala przede wszystkim na uniezależnienie się od sieci operatora. W sytuacji, gdy awaria sieci dla fotowoltaiki on-grid oznacza przestój, system z akumulatorem może działać dalej, tak długo, aż nie wyczerpie się zgromadzona w nim  energia. Ładowalna bateria stanowi więc zabezpieczenie przed awarią zasilania.
  • Kolejną korzyścią jest obejście systemu prosumenckiego. Nie wolno zapominać, że odbieranie energii elektrycznej zgromadzonej w sieci dystrybutora wiąże się z koniecznością uiszczenia prowizji w wysokości 20 lub 30% energii (staje się ona własnością sieci). Decydując się na akumulator do fotowoltaiki, nadmiar prądu po prostu magazynujesz i pobierasz wtedy, kiedy jest Ci potrzebny. Bez prowizji i bez dopłat.
  • System off-grid stanowi też atrakcyjną alternatywę (a czasem wręcz konieczność) dla prądu z sieci wszędzie tam, gdzie podłączenie punktu poboru energii elektrycznej stanowi problem. Dlatego wiele osób decyduje się na niego na działkach oddalonych od centrów miast lub położonych na terenach zielonych, gdzie nie są prowadzone prace instalatorskie.

Jak wybrać magazyn energii elektrycznej?

Dobrze dobrany akumulator potrafi znacząco zwiększyć oszczędności w stosunku do tradycyjnej fotowoltaiki. Oczywiście to, ile kosztuje magazyn energii elektrycznej, zależy od wielu parametrów. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

  • Technologia akumulatora

Na rynku znajdziesz różne rodzaje magazynów energii. Obecnie najczęściej są to baterie litowo-jonowe (uważane powszechnie za najbardziej zaawansowane technologicznie), ale zdarzają się jeszcze niklowo-kadmowe czy kwasowo-ołowiowe, litowo-siarkowe czy niklowo-metalowo-wodorkowe. W zależności od zastosowanej technologii inny będzie czas eksploatacji urządzenia, sprawność energetyczna czy czas rozładowania.

  • Rodzaj magazynu energii

W praktyce najczęściej spotkasz się z magazynami elektrochemicznymi, ale produkuje się także akumulatory w technologii termicznej, mechanicznej czy elektrycznej. Urządzenie może też funkcjonować w dwóch różnych systemach prądu – zmiennego i stałego. Te pierwsze jest łatwiej wmontować w istniejące systemy. Z kolei akumulatory DC lepiej sprawdzają się w nowo projektowanych instalacjach.

  • Czas rozładowywania akumulatora

Technologia, w której funkcjonuje magazyn energii, ma wpływ także na czas rozładowywania ogniwa. W technologii kwasowo-ołowiowej wynosi on mniej niż 20 godzin. Z kolei baterie litowo-jonowe rozładowują się w mniej niż 4 godziny, a niklowo kadmowe jeszcze krócej, podobnie jak niklowo-metalowo-wodorkowe! Im szybciej rozładowuje się dany akumulator, tym szybciej można go naładować do pełna. Zachowanie pełnych cykli pracy akumulatora jest ważne dla jego żywotności.

  • Żywotność magazynu energii

Cena magazynu energii do fotowoltaiki zależy także od cykli pracy ładowania i rozładowania, jakie może wykonać dany akumulator, zanim przestanie funkcjonować lub jego pojemność drastycznie spadnie. O ile baterie kwasowo-ołowiowe przeżywają do 3000 cykli, technologia litowo-jonowa wytrzymuje do 10000 cykli pracy. Z kolei technologie niklowo-kadmowe oraz niklowo-metalowo-wodorkowe plasują się pośrodku. Ich przeciętna żywotność to 5000 cykli.

Jaką moc magazynu energii powinieneś wybrać?

Moc baterii fotowoltaicznej określa, ile energii elektrycznej może ona zmagazynować. Powinna być ona dobrana do mocy paneli tak, aby było możliwe pełne ładowanie i rozładowanie akumulatora w cyklu pracy. Moc instalacji w domu zawsze powinna uwzględniać system upustów prosumenckich, dlatego na 1000 kWh energii zużytej w ciągu roku trzeba przyjąć 1,2 kWp mocy instalacji.

Magazyn energii 5 kWh

Bateria o pojemności 5 kWh będzie odpowiednia dla gospodarstwa domowego zużywającego dziennie około 10-11 kWh energii (około 4000 kWh w ciągu roku). Przy autokonsumpcji na poziomie 20-30% magazyn zgromadzi połowę dziennego zapotrzebowania na prąd.

Ceny magazynu energii 5kWh wahają się od 15 do 35 tysięcy złotych.

Magazyn energii 7 kWh

Baterie fotowoltaiczne o pojemności 7 kWh kosztują od 20 do 40 tysięcy złotych. Będą w stanie zasilić na kilka godzin instalację o średniej mocy lub kilkanaście godzin niewielki system PV.

Magazyn energii 10 kw

Najbardziej typowa pojemność akumulatora fotowoltaicznego, która odpowiada instalacji fotowoltaicznej o mocy 7 do 9 kWp. Cena takie urządzenia wynosi od 30 do 40 tysięcy złotych.

Magazyn energii 50 kw

Magazyny energii o pojemności powyżej 30 kWh wykorzystywane są przez duże firmy produkcyjne, które muszą zapewnić awaryjne zasilanie linii technologicznych i specjalistycznych maszyn przez kilkanaście godzin, a jednocześnie chcą ograniczyć sprzedaż prądu do sieci z uwagi niekorzystne przeliczniki. Korzystają z nich też właściciele farm fotowoltaicznych.

W przypadku tak dużych instalacji cena systemów fotowoltaicznych wyliczana jest najczęściej indywidualnie, ale szacunkowa wartość instalacji o mocy około 50 kWp wraz z baterią fotowoltaiczną o pojemności 50 kWh to około 250 tysięcy złotych.

Jaka fotowoltaika z magazynem energii?

Warto pamiętać, że bateria fotowoltaiczna nie jest rozwiązaniem, które sprawdzi się przy każdym rodzaju fotowoltaiki. Stosuje się je do instalacji off-grid oraz hybrydowych.

  • Fotowoltaika off-grid (zwana inaczej wyspową) jest całkowicie oderwana od sieci centralnej. Ta niezależność ma jednak swoją cenę, ponieważ wymaga znalezienia rozwiązania, które sprawi, że instalacja zaspokoi potrzeby mieszkańców także w okresach, kiedy panele pracują mniej wydajnie. Szczególnie pomocne okazują się magazyny energii.
  • Złotym środkiem może okazać się też instalacja hybrydowa, która łączy w sobie zalety klasycznej fotowoltaiki on-grid oraz fotowoltaiki wyspowej. Wprawdzie cały system jest podłączony do sieci, ale nadwyżki produkowanej energii nie są oddawane do magistrali, ale trafiają do magazynu energii, skąd mogą zostać odebrane. Oczywiście do montażu instalacji hybrydowej niezbędny jest dostęp do centralnej sieci energetycznej. Jej cena jest także znacznie wyższa niż pozostałych rodzajów fotowoltaiki.

To, ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki, będzie zależało od ilości pracy, jaką wkładasz w zmianę całej infrastruktury. Jeżeli musisz wymienić falownik i dostosować całość systemu do wymagań baterii, koszty inwestycji będą wyższe niż instalacja off-grid lub hybrydowa projektowana od samego początku.

Czy można obniżyć koszt magazynu energii do fotowoltaiki?

obniżanie kosztu magazynu energii

Trudno ukryć, że ceny magazynów energii na polskim rynku są bardzo wysokie. Pomimo tego, że globalna cena 1 kWh sukcesywnie spada (niektóre źródła podają globalny spadek nawet o 50%), nadal wielu Polaków korzystających z fotowoltaiki nie może sobie na nie pozwolić. Z kolei inne osoby uważają, że zysk kilku lub nawet kilkunastu dodatkowych godzin pracy urządzeń domowych nie jest wart zaporowej ceny. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwalają na obniżenie ceny magazynu energii do fotowoltaiki.

  • Jednym z nich jest program „Mój Prąd 4.0”. Choć szczegóły w zakresie dofinansowania baterii fotowoltaicznych nie są jeszcze znane, wiceminister Klimatu i Środowiska, Ireneusz Zyska, zapowiedział, że można spodziewać się dofinansowania nie tylko do samej instalacji PV i jej montażu, ale także wsparcia zakupu urządzeń zwiększających poziom autokonsumpcji energetycznej (w tym magazynów energii).

Zakres wsparcia nie został jeszcze dokładnie ustalony, ale nieoficjalnie mówi się o przedziale od ¼ do nawet połowy ceny. Ostatecznie wiele zależy jednak od kształtu ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, która ostatnimi czasy jest często zmieniana.

  • Z kolei firmy mogą korzystać z programu „Energia Plus”. Założenia wsparcia obejmują bezzwrotne dotacje lub zwrotne pożyczki dla przedsiębiorców bez względu na skalę i zakres prowadzonej działalności. W zależności od formy pomocy wartość dofinansowania może pokryć od 50% (w przypadku dotacji) do nawet 85% (w przypadku pożyczek) kwoty całej inwestycji. Wnioski o przyznanie wsparcia należy składać drogą elektroniczną.

Jak mądrze kupić magazyn energii?

Aby kupić baterię fotowoltaiczną na korzystnych warunkach, możesz skorzystać z usługi audytu energetycznego oferowanego przez firmy instalacyjne specjalizujące się w PV. Fachowcy zmierzą Twoje zapotrzebowanie na prąd i pomogą dobrać odpowiednie parametry magazynu energii tak, abyś zoptymalizował korzyść.

Możesz też rozważyć transakcje łączone. Zazwyczaj firmy zajmujące się montażem współpracują z wybranymi producentami baterii PV i paneli fotowoltaicznych, dlatego możesz liczyć na atrakcyjną cenę i rabaty.

To, ile kosztuje magazyn energii, zależy przede wszystkim od jego parametrów. Pamiętaj jednak, że nie zawsze większy akumulator oznacza dla Ciebie większe korzyści. Opłacalność fotowoltaiki leży przede wszystkim w odpowiednim skalkulowaniu mocy instalacji, żywotności komponentów oraz parametrów magazynu energii. Dopiero te wartości, skorelowane ze sobą, przyniosą Ci maksymalny zysk.

prąd z fotowoltaiki na działce
Previous post
Fotowoltaika na działkę – czy „darmowy prąd” na działce ma rację bytu? Jaki zestaw paneli dobrać?
Next post
Elementy instalacji fotowoltaicznej: z czego składa się zestaw? Podzespoły krok po kroku
składowe instalacji fotowoltaicznej