ul. Objazdowa 5b, 83-010 Straszyn
Lampy solarne uliczne i parkowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Lampy solarne LED to wygodna i proekologiczna alternatywa dla tradycyjnej instalacji elektrycznej. Doskonale sprawdzi się do oświetlania parkingów, uliczek osiedlowych, chodników w parkach lub placów budowy. 

lampy solarne uliczne i parkowe

Jak działa lampa solarna z czujnikiem ruchu?

Lampy solarne wykorzystują do działania tzw. efekt fotowoltaiczny.

Gdy promienie słoneczne padają na niewielki krzemowy panel (znajduje się on w górnej części urządzenia), są przetwarzane na energię elektryczną. Ta zasila układ, który dostarcza prąd do diod LED.

Lampy solarne parkowe i uliczne wykorzystują więc dokładnie to samo zjawisko, co tradycyjne instalacje fotowoltaiczne. Stanowią one obecnie jeden z najtańszych i najbardziej ekologicznych sposobów wytwarzania energii elektrycznej.

Każda lampa solarna jest wyposażona w akumulator, który gromadzi prąd. Dzięki temu mogą one pracować po zmroku, bez dostępu do sieci operatora.

Aby oświetlenie spełniało swoje zadanie, rozważ wyposażenie go w czujniki zmierzchu i ruchu. Takie rozwiązanie sprawi, że diody będą zapalały się po zmroku, jeśli sensory wykryją w swoim zasięgu poruszający się obiekt. Pomaga to efektywnie zarządzać energią i zapewnia wygodę i bezpieczeństwo w poruszaniu się po osiedlu lub parkingu.

Na zewnątrz stosuje się przede wszystkim czujniki mikrofalowe, które monitorują częstotliwość wysyłanej i odbieranej fali. Jeśli wartości są różne, nastąpi uruchomienie światła.

Regulacja czujników zmierzchu i ruchu odbywa się zwykle za pomocą wbudowanych pokręteł. Obracając je, zmienia się takie parametry jak:

  • czułość i zasięg czujnika ruchu,
  • czułość czujnika zmierzchu,
  • czas uruchamiania światła.

Parametry ustawia się tak, aby urządzenie spełniało swoje zadanie. Zbyt czuła lampa będzie niepotrzebnie uruchamiała się zbyt często, co szybciej wyczerpie akumulator.

Z kolei za mało czuła lampa będzie działała w zbyt wąskim polu lub włączy się na bardzo krótki czas.

Efektywność lamp solarnych, czyli ile lumenów powinna mieć lampa uliczna?

Efektywność lamp solarnych określa się poprzez wyliczenie, ile lumenów jest emitowane z 1 wata energii. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym efektywniejsza praca urządzenia. Tanie rozwiązania oferują wartość poniżej 100 lumenów/W. Mocne solarne lampy uliczne i parkowe to nawet 170 lumenów/W.

Ilość emitowanego światła dopasuj również do funkcji, jaką ma pełnić oświetlenie. Chcesz odstraszyć potencjalnych złodziei? Postaw na urządzenie, które świeci intensywniej.

Oprócz liczby lumenów zwróć uwagę na barwę emitowanego światła. Aby poprawić widoczność po zmierzchu, zaleca się montaż lamp solarnych dających światło o delikatnie chłodnej barwie. Przestrzeń jest wtedy znacznie lepiej oświetlona niż w przypadku użycia żarówek o barwie neutralnej lub ciepłej.

Jak długo ładuje się lampa solarna?

Czas ładowania lampy solarnej jest uzależniony od ilości padającego na nią promieniowania słonecznego. Zwykle waha się od 8 do nawet 12 godzin. Urządzenie, które znajduje się w cieniu, ładuje się dłużej, ale nadal będzie działać.

Aby zwiększyć efektywność ładowania akumulatora, co jakiś czas warto przetrzeć powierzchnię panelu miękką ściereczką nasączoną ciepłą wodą lub detergentem. Nie wszystkie zabrudzenia zostaną skutecznie spłukane przez deszcz.

Uważaj jednak, aby nie porysować ogniwa, ponieważ obniży to jego wydajność.

Jaka jest żywotność lamp solarnych?

Żywotność lamp solarnych określa, jak długo będzie działało oświetlenie. W przypadku lamp LED-owych to zwykle około 50 tysięcy godzin, czyli dłużej niż 5 lat. Tak długi czas pracy jest możliwy dzięki zastosowaniu żarówek LED zamiast zwykłych energooszczędnych.

Czy lampy solarne są bezpieczne?

bezpieczeństwo lamp solarnych

Technologie OZE (w tym fotowoltaika) uważa się powszechnie za bardzo bezpieczne i praktycznie bezobsługowe.

Obudowa lamp solarnych wykonana jest najczęściej z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a panel krzemowy pokrywa się szkłem ochronnym.

Wybierając solarne lampy uliczne, parkingowe lub ogrodowe, zwróć jednak uwagę na standard IP (ang. Ingress Protection), jaki spełniają. Określa on odporność urządzenia na działanie ciał stałych, np. piasku, pyłu i wilgoci.

Do montażu zewnętrznego zaleca się lampy spełniające wymagania IP 44 lub bardziej rygorystyczne.

Dzięki czujnikom ruchu i zmierzchu praca lamp jest w pełni zautomatyzowana, więc nie musisz pamiętać o ich włączaniu i wyłączaniu. Co więcej, diody LED praktycznie się nie nagrzewają, więc nie ma ryzyka, że pękną pod wpływem wysokiej temperatury.

Ile kosztuje lampa solarna uliczna?

Najtańsze lampy solarne kosztują już 200–400 zł za sztukę. Jeśli jednak zależy Ci, aby takie oświetlenie działało przez kilka lat i dobrze rozświetlało otoczenie, zdecyduj się na droższe modele.

Przygotuj się wtedy na wydatek rzędu kilku (lub nawet kilkunastu) tysięcy złotych za sztukę. Zaawansowane urządzenia to jednak gwarancja efektywnej i długiej pracy.

Lampy solarne uliczne ze słupem będą droższe niż ich odpowiedniki montowane na wkręty lub zaciski, ale za to są stabilniejsze i ustawisz je w dowolnym miejscu.

Uliczne i parkingowe oświetlenie solarne to bardzo wygodne rozwiązanie, kiedy chodzi o stworzenie samowystarczalnego systemu, który zapewni komfort mieszkańcom lub użytkownikom infrastruktury. Łatwo się je montuje, reguluje i nie ma potrzeby łączenia poszczególnych ogniw ze sobą lub podłączania ich do sieci.

grant OZE
Previous post
Grant OZE – nowy projekt dofinansowania dla wspólnot i spółdzielni
Next post
Instalacje fotowoltaiczne dla firm – jak są rozliczane?
rozliczanie fotowoltaiki dla firm