ul. Objazdowa 5b, 83-010 Straszyn

Instalacja fotowoltaiczna dla domku jednorodzinnego. Czy jest to opłacalne?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii nie tylko sprzyja ochronie środowiska naturalnego, ale też pozwala zmniejszyć rachunki za prąd. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną na domu jednorodzinnym to jednak spory wydatek. Czy to się opłaca?

fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego – ile to kosztuje?

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia uniezależnienie się od dostawców prądu, co w perspektywie stale rosnących cen energii elektrycznej stanowi istotny argument przemawiający za inwestycją w panele. Na całkowity koszt fotowoltaiki dla domu rodzinnego wpływa kilku czynników. Wśród nich wymienić można ceny użytych podzespołów, wielkość samej instalacji oraz miejsce montażu. Duże i skomplikowane projekty o dużej mocy będą kosztować więcej, niż mniejsze instalacje montowane w łatwo dostępnym miejscu. Najwięcej kosztują same panele – ich cena stanowi około połowę całej sumy, jaką trzeba przeznaczyć na montaż fotowoltaiki. Pozostałe wydatki to koszt robocizny, falownika i całego oprzyrządowania. Szacuje się, że za zestaw fotowoltaiczny o mocy ok. 5kW dla domu jednorodzinnego trzeba zapłacić ok. 25 000zł – 30 000 zł.

 

Jak można obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

W przypadku montażu instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego możliwe jest obniżenie kosztów całego przedsięwzięcia dzięki dofinansowaniu oferowanemu przez rząd. Prywatni inwestorzy ponadto mogą skorzystać z programów samorządowych, co również przyczynia się do zmniejszenia kosztu instalacji fotowoltaicznej. Obecnie firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki mogą zaproponować wsparcie podczas starania się o finansowanie instalacji, co dodatkowo ułatwia załatwienie niezbędnych formalności. Szacuje się, że taka inwestycja dla domu jednorodzinnego zwraca się po około dziesięciu latach, a biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, ten czas może ulec skróceniu.

fotowoltaika

 

Dlaczego warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Zgodnie z prawem w przypadku instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym jej właściciel nie może sprzedać wytworzonej energii elektrycznej do sieci. Tym samym nie uzyska on dodatkowych środków pieniężnych, ale dzięki fotowoltaice może obniżyć własne rachunki za prąd. Posiadając instalację o mocy do 10kWp odbiera on bez opłat do 80% oddanej energii. Aby jednak było to możliwe, trzeba podpisać z dostawcą prądu tzw. umowę kompleksową. Istotne znaczenie ma także określenie okresów rozliczeniowych. Najkorzystniejsze są roczne, ponieważ pozwalają bilansować nadmiar energii elektrycznej ze słońca wytwarzanej wiosną i latem z okresem jesienno-zimowym, kiedy występują niedobory. Planując montaż instalacji fotowoltaicznej na domu jednorodzinnym trzeba też prawidłowo dobrać jej wielkość. W przypadku gospodarstw domowych produkujących więcej energii niż są one zdolne wykorzystać, nadwyżka przepadnie, zbyt duża instalacja nie jest więc opłacalna. Właśnie dlatego rozsądnie jest zdać się na specjalistów od fotowoltaiki i skonsultować z nimi kwestie wyboru mocy paneli i ich liczby.

 

fotowoltaika

Czy to się opłaca?

Inwestorów prywatnych może zniechęcać do fotowoltaiki wysoki koszt całej instalacji. Przy skorzystaniu z dotacji ogólnopolskich oraz oferowanych przez władze samorządowe programów można jednak wydatek na ten cel znacząco obniżyć, dzięki czemu cała inwestycja zwróci się w krótszym czasie. Warto też pamiętać, że ceny za energię elektryczną stale rosną, dlatego zainwestowanie w fotowoltaikę pozwoli obniżyć rachunki za prąd. Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest również wzrost wartości samego domu wyposażonego w instalację. Ponadto korzystanie z darmowej energii słonecznej nie tylko sprzyja domowym finansom, ale też przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Właściwie dobrana pod względem zapotrzebowania na prąd instalacja fotowoltaiczna na domu jednorodzinnym z całą pewnością jest więc opłacalna i warto zdecydować się na taką inwestycję. Korzystnie jest też skorzystać z kompleksowych usług profesjonalistów, co pozwoli nie tylko dobrać wielkość instalacji, ale też ułatwi załatwienie formalności.

 

 

finansowanie panele fotowoltaiczne
Previous post
Dla jakich obiektów fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem?
Next post
Korzystanie z fotowoltaiki na co dzień. Czy jest uciążliwe dla właściciela obiektu?
panele słoneczne fotowoltaika