Jaki jest czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę?


Inwestycja w instalację fotowoltaiczną – pomimo różnych programów dofinansowujących – to wciąż spory wydatek. Osoby, które zastanawiają się nad tym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, jeszcze na etapie planowania próbują oszacować, kiedy nastąpi zwrot z inwestycji. Takie racjonalne podejście pozwala stwierdzić, czy montaż paneli fotowoltaicznych jest na danym etapie opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Ile trzeba będzie poczekać, aż instalacja zacznie przynosić wymierne oszczędności w domowym budżecie?

fotowoltaika dla domu

Krótszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę? Skorzystaj z dofinansowania

Koszt instalacji fotowoltaiki uzależniony jest przede wszystkim od naszego zapotrzebowania. By taka mikroelektrowania była opłacalna, moc modułów musi zostać dobrana tak, by pokrywać zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego tylko z niewielką nadwyżką. W zależności od regionu kraju i wybranych rozwiązań technologicznych cena najczęściej spotykanych instalacji oscyluje w okolicach 20 – 25 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że możemy dziś skorzystać z programów rządowych, które pozwalają znacznie obniżyć koszt inwestycji. Wciąż realizowany program „Mój prąd” stwarza możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości nawet 5 tys. zł, natomiast ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć montaż paneli fotowoltaicznych od podatku dochodowego. Szacuje się, że te dwa programy pozwalają skrócić okres zwrotu z inwestycji nawet o 2 lata. Nie dziwi więc tak duże zainteresowanie fotowoltaiką w ostatnich kilkunastu miesiącach.

 

Jak oszacować okres zwrotu z inwestycji?

Znając końcowy koszt montażu paneli słonecznych oraz średnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, można w pewnym przybliżeniu oszacować okres zwrotu z inwestycji. Żeby pokazać, w jaki sposób można go wyliczyć, posłużmy się przykładem. Załóżmy więc, że potrzebujemy instalacji fotowoltaicznej za 20 tys. zł. Po odliczeniu dofinansowania w ramach programu „Mój prąd” zapłacimy za nią o 5 tys. mniej, a uwzględniając ulgę termomodernizacyjną, cena spadnie jeszcze o ok. 2,5 tys. zł. Przybliżony koszt paneli słonecznych wyniósłby więc 12,5 tys. zł. Żeby teraz obliczyć zwrot z inwestycji wystarczy znać średnią wysokość naszych rachunków za prąd.

Dla uproszczenia załóżmy, że płacimy ok. 200 zł miesięcznie. Montaż paneli fotowoltaicznych przynosiłby w takiej sytuacji ok. 2000 złotych oszczędności rocznie. Za niewielką ilość energii musielibyśmy bowiem zapłacić, ponieważ w pochmurne dni, nocą czy w zimie panele fotowoltaiczne nie są tak wydajne i korzystamy z prądu od dystrybutora zgodnie z systemem opustów. Przy takich założeniach zwrot z inwestycji w fotowoltaikę nastąpiłby w ciągu niecałych 7 lat. Pokrywa się to z ustaleniami ekspertów, którzy wskazują, że na to, by instalacja zaczęła pracować na korzyść naszego budżetu, należy poczekać 7 – 8 lat. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiele osób decyduje się na sfinansowanie montażu paneli słonecznych dzięki kredytom, które wpłyną na wydłużenie okresu zwrotu.

fotowoltaika

 

Fotowoltaika – zwrot z inwestycji może być znacznie szybszy

Oprócz atrakcyjnych dotacji wiele osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii ze względu na stale rosnący koszt prądu od dystrybutorów. Jeśli zgodnie z przewidywaniami analityków ceny prądu będą dalej wzrastać, montaż instalacji fotowoltaicznej zwróci się znacznie szybciej. Eksperci zgodnie wskazują, że czekają nas podwyżki i najwyraźniej odczujemy je w najbliższych 5 latach. Analitycy NBP zakładają np., że w 2020 i 2021 cena energii wzrośnie po 8%. Przedstawiciele Instytutu Energetyki Odnawialnej wliczają natomiast, że w ciągu 5 lat za MWh energii zapłacimy 34 złote więcej (nie uwzględniając inflacji).

 

A więc czy fotowoltaika się opłaca?

Podsumowując, warto zaznaczyć, że już dziś czas oczekiwania na zwrot inwestycji w fotowoltaikę nie jest szczególnie długi. W zależności od wielkości instalacji i uzyskanych dofinansowań wynosi on ok. 7 – 8 lat. Zakup paneli słonecznych to jednak inwestycja na lata. Jeśli zgodnie z przewidywaniami analityków ceny energii będą rosły, montaż fotowoltaiki zwróci się w znacznie krótszym czasie i z każdym rokiem będzie generować większe oszczędności w domowym budżecie.