Instalacje fotowoltaiczne dla firm – jak są rozliczane?

Instalacje fotowoltaiczne dla przedsiębiorstw to sposób na optymalizację kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pozyskując energię ze słońca, firmy mogą m.in. obniżyć bieżące wydatki na prąd. Jak jednak technologia OZE prezentuje się z podatkowego punktu widzenia? Co dobrze jest wiedzieć o fotowoltaice dla firm?

rozliczanie fotowoltaiki dla firm

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna dla firmy to dobra inwestycja?

Prowadzisz działalność gospodarczą i szukasz alternatywnego sposobu na zasilanie firmowych obiektów? Pomyśl o zainstalowaniu fotowoltaiki dla firm, by zacząć korzystać z darmowej energii słonecznej.

Panele OZE są tanie w utrzymaniu, wymagają minimum konserwacji i produkują energię elektryczną, którą wykorzystasz m.in. do oświetlenia budynków i zasilania instalacji HVAC.

Fotowoltaikę dla firm, która ma maksymalnie 500 kW mocy, zamontujesz przy minimum formalności. Dopiero dla instalacji PV o większej mocy musisz ubiegać się o uzyskanie koncesji, którą wydaje Urząd Regulacji Energetyki.

Instalacje fotowoltaiczne dla firmy a koszty uzyskania przychodu

Wiele form opodatkowania działalności gospodarczej pozwala pomniejszyć zobowiązanie podatkowe o koszty uzyskania przychodu. Pod tym pojęciem kryją się wydatki, które ponosisz w związku z osiągnięciem przychodu albo zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła.

W praktyce większość firm jest uzależniona od stałego dostępu do energii elektrycznej, Wydatki z tym związane można kwalifikować jako koszty uzyskania przychodu. Korzyści płynące z odliczenia są uzależnione od przyjętego modelu działania.

Odliczenie podatku VAT

Podstawową możliwością jest odliczenie podatku VAT od transakcji, której przedmiotem była fotowoltaika (np. zakup paneli, okablowania, elementów montażowych). Aby skorzystać z tego rozwiązania:

  • po stronie firmy sprzedającej instalację musi powstać obowiązek podatkowy w zakresie VAT;
  • Ty jako kupujący otrzymałeś fakturę VAT i jesteś wpisany do rejestru czynnych podatników VAT;
  • transakcja ma związek z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą.

Instalacja fotowoltaiczna jest opodatkowana stawką 23% i o taką wartość możesz obniżyć podatek należny.

Amortyzacja instalacji fotowoltaicznej

amortyzacja instalacji pv dla firm

Drugą opcją jest amortyzacja instalacji fotowoltaicznej, która uwzględnia spadek wartości środków trwałych. Warunki amortyzacji PV zależą od rodzaju urządzeń. Ogólna zasada zakłada jednak, że składnik majątku jest uznany za środek trwały, jeśli spełnia łącznie następujące warunki:

  • przewidywany okres jego używania przekracza 1 rok;
  • stanowi własność lub współwłasność podatnika;
  • musi być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania;
  • musi być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W razie wątpliwości co do zasad amortyzacji instalacji fotowoltaicznej dla firm powinieneś wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji do Krajowej Izby Skarbowej.

Jako przykład takiego rozstrzygnięcia można wskazać interpretację indywidualną z dnia 11 marca 2022 r. Dyrektor KIS stwierdził w niej, że instalacje fotowoltaiczne należy amortyzować dla celów rozliczenia CIT jako odrębne środki trwałe według stawki 10%.

Rozliczenie instalacji fotowoltaicznej dla firmy w leasingu

Jeszcze inną opcją jest leasing fotowoltaiki, czyli forma finansowania dłużnego. W tym przypadku rozliczanie zależy od rodzaju podpisanej umowy.

  • W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodu wydatki i opłaty związane z przedmiotem umowy, a także całą ratę leasingową (w części kapitałowej i odsetkowej). Nie jest jednak właścicielem rzeczy i nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
  • Z kolei w leasingu kapitałowym przedsiębiorca staje się właścicielem instalacji fotowoltaicznej i może ją amortyzować, ale jako koszty uzyskania przychodu odlicza jedynie część odsetkową raty i koszty eksploatacyjne (np. przegląd instalacji).

Aby wybrać odpowiedni model rozliczenia instalacji fotowoltaicznej dla firmy, najlepiej skonsultować się z biurem księgowym lub kancelarią prawną.

Rozliczanie instalacji fotowoltaicznej dla firmy w zależności od mocy instalacji

O tym, jak należy rozliczyć instalację fotowoltaiczną dla biznesu, decyduje moc instalacji.

Niewielkie firmy, które zużywają do 50 kWp rocznie, są rozliczane na analogicznych zasadach jak prosumenci. Przejściowo mogą one jeszcze korzystać z systemu opustowego, jeśli robiły to wcześniej. Ostatecznie jednak ustawodawca dąży do tego, aby objąć wszystkich prosumentów net-billingiem.

Oznacza to, że właściciel instalacji PV wyprodukowaną nadwyżkę energii sprzedaje po cenach obowiązujących na rynku regulowanym. Uzyskane w ten sposób środki trafiają na indywidualne konto prosumenckie, skąd mogą zostać zużyte do nabycia energii przez kolejny rok.

Dopiero kiedy zabraknie „zapasowej” energii, niedobory są uzupełniane poprzez jej zakup u dostawcy. Jeśli firma nie wykorzysta zapasów może otrzymać ich zwrot, ale tylko w niewielkiej części.

Jeśli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy między 50 a 500 kWp, nadwyżki będziesz sprzedawać po cenach centralnie regulowanych (przez URE).

Przedsiębiorca ma również możliwość oferowania energii elektrycznej innym podmiotom, ale musi w tym celu musi zarejestrować się w rejestrze MIOZE (Rejestr wytwórców energii w małych instalacjach).

Rozliczanie instalacji fotowoltaicznych dla firm nie jest prostym zadaniem i wymaga dobrej znajomości obowiązujących przepisów podatkowych i rachunkowych. Sprawy nie ułatwia fakt, że wiele przepisów dotyczących PV uległo zmianie, a obowiązujące do tej pory regulacje stały się mniej przejrzyste. Nadal jednak inwestycja w energię słoneczną to realny zysk i wymierna oszczędność na rachunkach.

lampy solarne uliczne i parkowe
Previous post
Lampy solarne uliczne i parkowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Next post
Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku: jakie są zasady, etapy i sposoby instalacji?
montaż paneli fotowoltaicznych