Fotowoltaika a ogrzewanie domu 100m2: działanie, opinie i koszty – czy warto?

Fotowoltaika zakłada wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu stałego. Ten następnie przetwarzany jest na prąd przemienny przy pomocy przetwornicy. Ta energia elektryczna zasila wszystkie urządzenia w Twoim domu. Wykorzystanie fotowoltaiki może jednak sięgać nie tylko na zasilanie telewizora, pralki czy ładowarki samochodu elektrycznego. Coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie domu fotowoltaiką. Co warto wiedzieć o takim połączeniu i jak je wykorzystać?

Jak działa ogrzewanie domu jednorodzinnego fotowoltaiką?

fotowoltaika a ogrzewanie domu 100m2

Odnawialne źródła energii pozwalają na obniżenie rachunków za prąd, ale pośrednio także za ogrzewanie. Wykorzystując fotowoltaikę i ogrzewanie domu możesz zyskać podwójnie – na energii elektrycznej i ogrzewaniu. W skali roku może się z tego uzbierać całkiem spora kwota!

W praktyce stosuje się różne połączenia systemu wytwarzania prądu i grzewczego. Najpopularniejsze z nich to elektryczne maty grzewcze, pompy ciepła i ogrzewanie wodne.

Elektryczne maty grzewcze

Maty zawierające przewody montuje się bezpośrednio pod posadzką. Kiedy płynie przez nie prąd rozgrzewają się do zaprogramowanej temperatury.

  • Ich zaletą jest stosunkowo niski koszt zakupu i montażu, bezobsługowość oraz fakt, że nie zajmują miejsca w pomieszczeniu i nie narzucają jego wystroju.
  • Wadą mat grzewczych jest konieczność demontażu całych fragmentów posadzki w przypadku awarii urządzenia.

Pompy ciepła

Ogrzewanie elektryczne domu i fotowoltaika zwykle kojarzą się inwestorom z pompami ciepła. W zależności od obranej technologii mogą one być gruntowe, wodne lub powietrzne oraz wykonane w technologii Split lub Monoblock.

  • Zaletą pomp ciepła jest bardzo wysoka sprawność oraz łatwa regulacja i naprawa. W przeciwieństwie do mat grzewczych pompy ciepła zajmują również sporo miejsca na działce, które trzeba wygospodarować podczas projektowania instalacji.
  • Warto też pamiętać o stosunkowo wysokich kosztach takiego rozwiązania. Wysokiej jakości pompa ciepła to wydatek rzędu 35–50 tysięcy złotych.

Ogrzewanie wodne

Alternatywą dla mat podłogowych może być wodna instalacja podłogowa lub grzejniki montowane na ścianie. To rozwiązanie pozwala na łatwe utrzymanie optymalnej temperatury wody użytkowej.

  • Wadą ogrzewania wodnego, podobnie jak w przypadku mat elektrycznych, są wysokie koszty napraw. Dodatkowo trzeba liczyć się z ograniczeniem dostępnej przestrzeni z uwagi na konieczność zamontowania pieca lub grzejników.
  • Warto pamiętać, że bez względu na dobór rozwiązania ogrzewanie elektryczne pozwala na zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej, a tym samym lepsze zoptymalizowanie korzyści z fotowoltaiki. Nadmiaru produkowanej energii nie musisz oddawać do sieci centralnej.

Ogrzewanie domu prądem. Fotowoltaika a termoizolacja budynku

Kwestią odrębną od wyboru technologii ogrzewania jest termoizolacja budynku. Wszystkie z wymienionych technologii, a także inne (panele na podczerwień, grzejniki hybrydowe, tradycyjne grzejniki elektryczne) tracą na efektywności w momencie, kiedy budynek mieszkalny jest nieszczelny termicznie.

Dotyczy to zwłaszcza starego budownictwa, które od lat nie było remontowane lub zostało wykonane niestarannie. W efekcie w okolicach drzwi i okien powstają liczne mostki cieplne, które przepuszczają generowane ciepło na zewnątrz. Wymuszają one intensywniejszą pracę urządzeń, aby ogrzać dom, i podnoszą rachunki.

Przed podjęciem decyzji o finansowaniu inwestycji za kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy warto zlecić badanie szczelności termicznej budynku mieszkalnego. Zwykle dokonuje się tego przy użyciu kamery termowizyjnej, która rejestruje, ile ciepła ucieka z domu, a ile go w nim zostaje. Badania najlepiej przeprowadzić zimą, późną jesienią lub wczesną wiosną, kiedy między wnętrzem budynku a otoczeniem występują największe różnice temperatur.

Dobrze ocieplony i szczelny dom będzie znacznie tańszy w utrzymaniu niż wymagający termomodernizacji, ponieważ mniej energii wystarczy do utrzymania właściwej temperatury.

Jaki jest koszt ogrzewania domu fotowoltaiką?

Ogrzewanie domu o powierzchni 100 m2 fotowoltaiką nie powinno być bardzo drogą inwestycją, o ile wcześniej zadbałeś o docieplenie budynku. Zacznij od ustalenia zapotrzebowania na energię elektryczną, czyli właśnie tzw. autokonsumpcji.

Przyjmuje się, że typowe roczne zużycie prądu w Polsce wynosi:

  • 800–1600 kWh dla 1 osoby;
  • 1100–1700 kWh dla 2 osób;
  • 1900–2300 kWh dla 4 osób;
  • 2400–2900 kWh dla 5 osób.

Oczywiście ostateczna ilość zużytego prądu zależy od intensywności korzystania z poszczególnych urządzeń. Kiedy wiesz już, ile zużywasz rocznie energii elektrycznej, dodaj zapotrzebowanie na prąd wybranego modelu ogrzewania, np. pompy ciepła. Teraz możesz zacząć planować instalację fotowoltaiczną.

Chcesz mieć pewność, że optymalizujesz ją właściwie? Skorzystaj z naszego wsparcia. Czekamy na Twój krok!

Przy projektowaniu fotowoltaiki warto zbliżyć się jak najmocniej do granicy autokonsumpcji, wtedy straty związane z nadprodukcją energii elektrycznej będą minimalne. Jeśli jest to niemożliwe, to możesz również zdecydować się na niewielki zapas, który wystarczy na ewentualne modernizacje infrastruktury, jak zamiana samochodu na elektryczny lub właśnie zmiana technologii ociepleniowej.

Co jest tańsze: ogrzewanie domu pompą ciepła czy fotowoltaiką?

Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła połączonej z fotowoltaiką będzie znacznie bardziej opłacalne niż w przypadku samej pompy, która zużywa dużo energii elektrycznej.

Planując montaż modułów PV w kontekście późniejszego ich wykorzystania do ogrzewania, zwróć szczególną uwagę na parametry techniczne ogniw i sam montaż. Ważne jest nie tylko to, ile mocy jest w stanie teoretycznie wygenerować cała instalacja, ale również, na którą stronę świata są zorientowane panele i pod jakim kątem są ustawione.

W Polsce za optymalny kąt nachylenia przyjmuje się 30–40°.

W miarę możliwości ogniwa powinny być skierowane jak najbardziej na południe. W praktyce jednak często stosuje się też orientację południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią. Takie ustawienie gwarantuje najwyższą sprawność energetyczną instalacji.

Oszczędność łatwo wyliczysz, korzystając z ogólnodostępnych narzędzi on-line. Kalkulator ogrzewania domu fotowoltaiką powinien uwzględniać przede wszystkim powierzchnię domu, klasę energetyczną budynku i bieżącą cenę prądu wyrażoną w PLN za jedną kilowatogodzinę (kWh).

Dofinansowanie ogrzewania domu fotowoltaiką

dofinansowania do ogrzewania fotowoltaiką

Choć zysk z technologii OZE jest bardzo duży, cena ogrzewania domu fotowoltaiką może zniechęcić wielu inwestorów. Połączenie ze sobą paneli PV z pompą ciepła lub jedną z innych technologii grzewczych to często jednorazowy wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście nie musisz całych kwot wykładać z własnej kieszeni. Państwo przewiduje szereg dotacji. Z jakich form wsparcia możesz skorzystać?

  • Program Czyste Powietrze – pozwala na zaoszczędzeniu nawet 37 tysięcy złotych w przypadku połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła. Szacuje się, że średnia wysokość dotacji pokryje nawet 30% całkowitych kosztów inwestycji.
  • Program Moje Ciepło – obejmuje finansowanie zakupu i montażu pomp ciepła nawet do 21 tysięcy złotych.
  • Energia plus i pompy ciepła – forma wsparcia przewidziana z myślą o przedsiębiorcach. Można nim objąć do 85% kosztów inwestycji przy pożyczce udzielonej na 15 lat.
  • Mój Prąd 4.0 – kolejna edycja cieszącego się ogromną popularnością programu rządowego Mój Prąd oferuje kwotę wsparcia uzależnioną od rodzaju inwestycji. Możesz otrzymać do 4 tysięcy złotych na PV (lub 5 tysięcy złotych, jeśli jest sprzężona z innym elementem), do 5 tysięcy złotych na magazyn ciepła i 7500 złotych na magazyn energii, a także do 3 tysięcy złotych na technologię EMS. Maksymalna kwota wsparcia to 20 500 złotych.
  • Czyste powietrze – program, który uzależnia kwotę dofinansowania od dochodów beneficjenta. Im są one niższe, tym na większe wsparcie może liczyć inwestor. Maksymalna kwota wsparcia to 37 tysięcy złotych.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia Energia Plus i Agroenergia (przeznaczona dla właścicieli gospodarstw rolnych).

Niezależnie od dotacji centralnych wsparcie można uzyskać również w ramach akcji prowadzonych przez samorządy terytorialne. W tym przypadku będzie to znacznie mniejsza kwota (zwykle kilka tysięcy złotych), ale ostatecznie przełoży się to na zmniejszenie całkowitych kosztów inwestycji. Dla niewielkiego domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 suma dotacji powinna pokryć istotną część obu inwestycji (PV+ogrzewanie).

Niektóre z form dofinansowania mogą się nawzajem wykluczać. Aby mieć pewność, że korzystasz ze wszystkich dostępnych form pomocy, rozważ skorzystanie z konsultacji inwestycji w firmie specjalizującej się w technologii OZE.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką a opinie użytkowników

Ogrzewanie domu szkieletowego fotowoltaiką albo analogiczna inwestycja w klasycznym domu jednorodzinnym to możliwość istotnego obniżenia wysokości rachunków za media. Przed podjęciem decyzji o inwestycji warto jednak przeprowadzić audyt OZE, aby ustalić, czy taka inwestycja okaże się opłacalna i w jakim terminie można spodziewać się jej zwrotu.

Szansą dla inwestorów, którzy nie chcą nadmiernie obciążać domowego budżetu, mogą okazać się liczne dotacje – zarówno te na szczeblu centralnym, jak i samorządowym. Dzięki nim koszt instalacji można obniżyć nawet o kilkadziesiąt procent.

Kiedy będziesz potrzebować wsparcia w zakresie audytu lub w uzyskaniu dofinansowania, pamiętaj, że nasza firma jest tu, żeby Ci pomóc.