Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach budynków. Nieco rzadziej spotkamy się z instalacjami mocowanymi na elewacjach czy na specjalnych konstrukcjach na gruncie – są to zarówno niewielkie przydomowe elektrownie, jak i farmy fotowoltaiczne należące do firm lub instytucji. Jednak to nie jedyne miejsca, gdzie możemy umieścić fotowoltaikę. Praktyczną i innowacyjną opcją jest carport – wiata fotowoltaiczna. Komu może się przydać i dlaczego warto rozważyć jej montaż?
Co to jest carport fotowoltaiczny?
To zadaszenie parkingowe, na którym montowane są panele fotowoltaiczne. W zależności od wielkości wiaty solarnej pod jednym segmentem zmieści się od jednego do kilku samochodów – istnieje możliwość szybkiego i łatwego rozbudowania konstrukcji. Wiaty fotowoltaiczne są wodoodporne i bardzo wytrzymałe.
Istnieje wiele różnych rozwiązań związanych z wykonaniem tych konstrukcji, jednym z nich jest montaż modułów produkowanych w technologii szkło /szkło, tzn. z przodu i z tyłu, ogniwa zabezpieczone są szkłem hartowanym /przy standardowych modułach od spodu do ochrony stosuje się specjalną folię/. Takie rozwiązanie zapewnia m.in. lepszą przepuszczalność światła, większą wytrzymałość na różne zjawiska pogodowe i substancje chemiczne.
Carporty solarne posiadają spadziste dachy. W przypadku zastosowania większych kątów nachylenia ułatwione jest samooczyszczanie się paneli ze śniegu podczas zimy. Dostępne są również wiaty fotowoltaiczne dodatkowo wyposażone w rynny, które ułatwią zbieranie wody opadowej. Ponadto do wyboru mamy konstrukcje jednospadowe lub dwuspadowe.
Gdzie zamontować garaż fotowoltaiczny? W zależności od naszych potrzeb i możliwości możemy połączyć go z budynkiem lub postawić w postaci wolnostojącej wiaty.
Dla kogo jest wiata fotowoltaiczna?
Carporty fotowoltaiczne to rozwiązanie dostępne zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm, instytucji bądź gmin i miast. Różnica między ofertami polega przede wszystkim na wielkości wiaty solarnej oraz łącznej mocy paneli.
Najmniejsze carporty pomieszczą od jednego do dwóch samochodów, z kolei pojedynczy duży segment zapewni miejsce nawet dla ośmiu pojazdów. Przestrzeń pod wiatami solarnymi jest na tyle duża, że możemy swobodnie otwierać drzwi samochodu, bez obawy o uderzenie nimi w metalową konstrukcję.
Moduły fotowoltaiczne na garażu dla osób prywatnych osiągają moc około 5-7 kWp, co powinno zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego w zakresie energii elektrycznej. W przypadku modułów fotowoltaicznych montowanych na pojedynczych wiatach przeznaczonych dla większej ilości samochodów ich moc zaczyna się od kilkunastu kWp, a górny próg zależny jest od powierzchni carportu i sięga kilkuset kWp.
Zalety montażu wiaty solarnej
Dlaczego warto zdecydować się na zakup i montaż carportu fotowoltaicznego? Przede wszystkim jest to innowacyjne rozwiązanie, które wyróżnia się nowoczesną konstrukcją i oryginalnością pośród innych licznie montowanych instalacjach słonecznych. Co więcej, wiaty fotowoltaiczne możemy szybko i łatwo zdemontować czy rozbudować o kolejne segmenty, jeśli będzie taka potrzeba. Do wyboru mamy jedno- lub dwuspadowe zadaszenie. Ich konstrukcja umożliwia montaż w praktycznie dowolnym miejscu.
Parkując samochód pod carportem, osłaniamy go przed promieniami słonecznymi i tym samym przed nieprzyjemnym nagrzewaniem w lato, uszkodzeniami karoserii czy odbarwieniami lakieru. Taka wiata to także ochrona przed deszczem, śniegiem czy gradem. Jeśli jesteśmy posiadaczami elektrycznego lub hybrydowego auta, praktyczną i ciekawą opcją będzie wybranie wiaty solarnej zaopatrzonej w stację do ładowania.
Inne zastosowania wiat fotowoltaicznych
Wśród zastosowań wiat solarnych znajdziemy nie tylko zadaszone miejsce parkingowe dla samochodu. Wiata solarna może nam również posłużyć np. jako altana w ogrodzie czy zadaszenie tarasu.
Wiaty fotowoltaiczne mogą zostać wykorzystane przez nas jako miejsce przechowywania różnych przedmiotów, np. materiałów budowlanych, lub parking dla rowerów. Sprawdzą się również wtedy, kiedy potrzebujemy zacienić jakiś obiekt lub miejsce koło budynku.
Dofinansowanie carportów fotowoltaicznych
Montując wiatę fotowoltaiczną przeznaczoną jako taras, parking dla rowerów czy samochodów, podobnie jak przy innych instalacjach słonecznych możemy ubiegać się o dofinansowanie inwestycji. Na uzyskanie dotacji pozwalają takie programy, jak “Mój Prąd” (o ile łączna moc paneli nie przekroczy 10 kWp) oraz “Czyste Powietrze”.
Formalności związane z montażem wiaty fotowoltaicznej
Ważną cechą tych konstrukcji jest brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ma też obowiązku zgłoszenia prac budowlanych dla wiat, których powierzchnia zadaszenia nie przekracza 35 m2.
Jeśli decydujemy się na podłączenie do sieci, konieczne będzie spełnienie pewnych formalności – m.in. przygotowanie i wypełnienie dokumentów wymaganych przez wybranego przez nas dystrybutora czy złożenie wniosku o zgłoszenie mikroinstalacji. Możemy to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług firmy, która oferuje nam pomoc w dopełnieniu formalności. W SunCurrent pomagamy także przy wypełnianiu dokumentów potrzebnych do uzyskania wcześniej wspomnianych dotacji.
Panele fotowoltaiczne na garaż jako innowacyjne i praktyczne rozwiązanie
Wiaty oraz carporty solarne to opcja dla osób, które chcą nie tylko z pomysłem zagospodarować wolną przestrzeń, ale także czerpać z tego korzyści. Montaż tych konstrukcji jako obiekty wolnostojące lub połączone z budynkiem, zapewnia nam darmową, ekologiczną energię, możliwość praktycznego wykorzystania dowolnego, pustego kawałka ziemi oraz nowoczesny wygląd obiektu.
Carporty fotowoltaiczne SunCurrent z powodzeniem sprawdzą się jako zadaszone miejsca parkingowe przed firmą, galerią handlową, jak również na terenie prywatnej posesji przy domu.